Zakopali vojnovú sekeru? William a Harry odhalili dlhoočakávanú sochu princeznej Diany, toto ľuďom neuknilo

TASR , Kristína Hagarová

Foto: TASR/AP

Britskí princovia William a Harry odhalili vo štvrtok v záhradách Kensingtonského paláca v Londýne novú sochu svojej matky, princeznej Diany, v deň jej nedožitých 60. narodenín. Informovala o tom agentúra AP.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Dnes, keď by mala naša matka 60. narodeniny, si pripomíname jej lásku, silu a charakter – vlastnosti, ktoré z nej urobili silu dobra na celom svete, ktorá mnohé životy zmenila k lepšiemu,“ uviedli princovia v spoločnom vyhlásení. „Každý deň si prajeme, aby tu ešte bola s nami, a dúfame, že táto socha sa stane symbolom jej života a odkazu,“ dodali.

Socha v nadživotnej veľkosti

Sochu Diany v nadživotnej veľkosti, ktorú obklopujú tri deti, dali zhotoviť Dianini synovia v roku 2017 pri príležitosti 20. výročia jej tragickej smrti. Sochu vytvoril umelec Ian Rank-Broadley, ktorý je i autorom portrétu kráľovnej na britských minciach. Historik a knižný autor Robert Lacey označil toto sochárske dielo za „nesmierne významné“, keďže podľa neho zdôrazňuje úsilie bratov zobraziť Dianu ako niekoho, kto sa spojil s ľuďmi a modernizoval monarchiu.

Sídlo Williama a Kate

Na súkromnej slávnostnej ceremónii sa zúčastnili i traja súrodenci princeznej Diany. William a Harry sa na verejnosti objavili bok po boku po druhý raz, odkedy sa Harry pred vyše rokov vzdal svojich kráľovských povinností a spolu s manželkou Meghan sa presťahoval do Spojených štátov. Kensingtonský palác je v súčasnosti oficiálnou rezidenciou princa Williama a jeho manželky, vojvodkyne z Cambridgea. V minulosti bol i sídlom princeznej Diany.

Foto: TASR archív

Diana bola prvou manželkou ich otca princa Charlesa – následníka britského trónu. Rozviedli sa v roku 1996. Zahynula 31. augusta 1997 spoločne so svojím vtedajším partnerom Dodim al Fayedom po tom, ako ich auto havarovalo v parížskom tuneli.

Zakopali vojnovú sekeru?

Ako uvádza portál People, William a Harry sa teraz stretli prvý raz od pohrebu ich starého otca princa Philipa. Vzťahy medzi nimi sú podľa mnohých zdrojov napäté, dôvodom má byť práve kontroverzný rozhovor u Oprah, ktorý Harry absolvoval spolu s manželkou Meghan Markle. Britské médiá špekulujú o tom, že práve toto stretnutie by mohlo medzi nimi zakopať vojnovú sekeru, dokonca si mali pred stretnutím ešte písať o výsledkoch futbalu.

Foto: TASR archív

Mnohí si myslia, že keby Diana žila, spor jej synov by ju naozaj veľmi rozladil. Sochu princeznej Diany plánovali obaja už v roku 2017 a okolo nej nechali posadiť jej obľúbené kvety. Na odhalení sochy neboli prítomné ich manželky Meghan Markle a Kate Middleton ani bývalý manžel princeznej Diany, princ Charles či kráľovná Alžbeta.