Vedci prišli na to, prečo niektoré ženy porodia iba dievčatá a niektoré iba chlapcov. Ich zistenia vás dostanú

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Počet mužov a žien je na Zemi v podstate vyvážený, no aj tak si mnohí ľudia všímajú rodiny, ktoré majú deti rovnakého pohlavia. Niektorí sú preto veľmi zvedaví, prečo sa tak deje. 

Ako uvádza portál Brightside, až 60 % rodičov v USA má viac ako jedno dieťa, no mnohí sa zamýšľajú nad tým, prečo majú obe deti rovnakého pohlavia. Existuje dôvod, prečo niektoré ženy porodia len dievčatá a iné zase iba chlapcov?

Vedci sa vyjadrili jednoznačne

Podľa vedcov je nemožné, aby sa vyskytovali v rodine gény, ktoré zabezpečujú, že sa narodia iba chlapci alebo iba dievčatá. Vedci nenašli žiadny dôkaz o tom, aby to, že sa v niektorých rodinách objavujú iba dievčatá a v niektorých iba chlapci, spôsoboval „rodinný gén“. Samozrejme, môže sa stať, že na niečo prídu, no momentálne niečo takéto nie je možné.

Pohlavie určuje otec

Aj v dnešnej dobe si ešte množstvo ľudí myslí, že na pohlavie dieťaťa má vplyv matka. Nie je to pravda. Matka nosí chromozómy XX, kým muž má XY. Prevažuje ten, ktorý vstúpi do ženského vajíčka.

Foto: Pixabay

Vplyv na pohlavie má aj stres

Je zaujímavé, že práve v období stresu sa môže meniť aj počet narodených dievčat. Je dokázané, že po ťažkých časoch, ako sú napríklad prírodné katastrofy alebo vojny, sa pomer pohlaví mení a rodí sa viac dievčat.

Vplyv jedla na pohlavie

Je dokázané, že konzumácia určitých potravín zvyšuje šance na počatie dievčaťa. Napríklad obmedzenie soli a konzumácia väčšieho množstva mliečnych výrobkov môže zvýšiť pravdepodobnosť, že sa vám narodí dievčatko. Na druhej strane matky, ktorých strava je bohatá na sodík a draslík vo väčšej pravdepodobnosti porodia chlapcov.

Ilustračná foto: piqsels

Zvyčajne ide o náhodu

Podľa vedcov je však isté, že väčšinou ide len o náhodu, keď má matka len chlapcov alebo len dievčatá. Takéto rodiny bývajú zriedkavé, no keď je šanca 50 na 50, že to bude dievča alebo chlapec, nie je to až také neobvyklé.

Ako to máte v rodine vy?

8
Komentovať