Sudca zamietol žiadosť princa Andrewa o zrušenie žaloby. Obvinenia zo sexuálneho napadnutia naďalej popiera

TASR

Foto: TASR/AP

Newyorský sudca zamietol v stredu žiadosť britského princa Andrewa o zrušenie žaloby Američanky Virginie Giuffreovej, ktorá tvrdí, že ju v roku 2001, keď mala 17 rokov, viackrát sexuálne napadol.

Článok pokračuje pod videom ↓

Informovala o tom agentúra AFP s tým, že sudca Lewis Kaplan zamietol žiadosť vo všetkých bodoch. Je tak naďalej možné, že princa budú súdiť. Giuffre tvrdí, že v 17 rokoch ju teraz už zosnulý miliardár a odsúdený pedofil Jeffrey Epstein a jeho priateľka Ghislaine Maxwell „zavliekli“ do Európy a nútili tam k pohlavnému styku so svojimi bohatými a vplyvnými známymi, vrátane princa Andrewa. Toho zažalovala v auguste za to, že ju údajne viackrát sexuálne napadol v roku 2001, keď mala 17 rokov. K útokom podľa nej došlo v nehnuteľnostiach patriacich Epsteinovi a Maxwell.

Mimosúdna dohoda

Princ Andrew obvinenia dlhodobo popiera. Jeho právnici minulý týždeň naliehali na Kaplana, aby zmienenú žalobu zamietol, pričom sa odvolávali na dohodu o mimosúdnom vyrovnaní, ktorú Giuffre uzavrela s Epsteinom v roku 2009. Princov právny zástupca Andrew Brettler uviedol, že Giuffre sa takýmto krokom „vzdala svojho práva“ podávať v súvislosti s údajnými sexuálnymi zločinmi spáchanými Epsteinom žaloby na iné osoby. Obsah predmetnej dohody na verejnosť prenikol až teraz v januári, po odobrení newyorským súdom. Giuffre sa v nej s Epsteinom dohodla na stiahnutí svojej občianskoprávnej žaloby výmenou za finančné odškodnenie vo výške 500 000 dolárov.

Nie je jasné, na čom sa dohodli

Vyrovnanie zároveň obsahovalo ustanovenie, ktorého cieľom bolo ochrániť pred súdom „ďalších potenciálnych obžalovaných“ v súvislosti s údajným sexuálnym zneužívaním pripisovaným Epsteinovi, ktorý sa v roku 2019 zabil vo väzení. Podľa newyorského sudcu Kaplana je však zatiaľ stále príliš nejasné, na čom presne sa dvojica dohodla a či ich urovnanie v budúcnosti pred žalobami ochráni ľudí ako Andrew, uvádza agentúra Reuters. Princ Andrew, druhý syn kráľovnej Alžbety II., tvrdí, že s Giuffreovou nikdy nemal pohlavný styk.

Bol pozbavený povinností člena kráľovskej rodiny

Hoci princ zatiaľ nie je obžalovaný zo spáchania trestného činu, pre škandál okolo jeho priateľstva s Epsteinom bol v roku 2019 pozbavený výkonu všetkých povinností člena kráľovskej rodiny. Ak sa mu teraz s Giuffreovou nepodarí dosiahnuť dohodu o mimosúdnom vyrovnaní, je možné, že súdny proces s ním sa bude konať v druhej polovici tohto roka, približuje AFP. Maxwell, bývalú priateľku Epsteina, uznali koncom decembra v USA za vinnú z toho, že Epsteinovi pomáhala v sexuálnom zneužívaní maloletých dievčat. Samotný Epstein sa v auguste 2019 podľa oficiálnej verzie obesil vo svojej cele; objavili sa však aj špekulácie, že mohol byť zavraždený.

Epsteina zatkli v júli 2019. Následne bol obvinený zo založenia kriminálnej siete, ktorá mu umožňovala sexuálne zneužívať desiatky neplnoletých dievčat. Najmladšie obete mali v tom čase len 14 rokov. Podľa prokuratúry platil v rokoch 2002 až 2005 maloletým dievčatám za masáže a následne ich vo svojich domoch na Floride a v New Yorku pohlavne zneužíval. Epstein všetky obvinenia popieral a žiadal o prepustenie na kauciu, čo mu bolo zamietnuté. V prípade uznania viny mu hrozilo 45 rokov väzenia.