AKTUÁLNE: Na Slovensku pribudlo 7 nových prípadov nákazy koronavírusom, otestovali viac ako 5-tisíc vzoriek

Lucia Mužlová , TASR , SITA

FOTO TASR – Roman Hanc

Na Slovensku pribudlo 7 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, doteraz sa tak zaznamenalo 1403 pozitívnych vzoriek. 

Článok pokračuje pod videom ↓

K včerajšiemu dňu to bolo 1396 pozitívnych a 85922 negatívnych vzoriek. Za včerajší deň otestovali 5150 vzoriek. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo 524 pacientov, dnes pribudlo ďalších 34 vyliečených. Na Slovensku celkovo evidujeme 23 úmrtí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a stránka korona.gov.sk.

V Českej republike podľahlo ochoreniu COVID-19 8 ľudí

Počet úmrtí s ochorením COVID-19 sa vo štvrtok v ČR zvýšil o osem a dosiahol počet 235. Z nákazy sa celkovo vyliečilo 3281 ľudí a potvrdených prípadov nákazy je aktuálne 7642. Informovala o tom na svojej webovej stránke spravodajská televízia ČT24.
Česká vláda vo štvrtok potvrdila predĺženie núdzového stavu na území celej Českej republiky do 17. mája. V utorok to schválila Poslanecká snemovňa Parlamentu ČR.

Núdzový stav v súvislosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, platí v Česku od 12. marca, samotná vláda ho môže vyhlásiť na 30 dní. Snemovňa núdzový stav už raz predĺžila, a to do konca apríla, hoci vláda žiadala o 11. máj.

Niektoré obmedzenia budú musieť platiť až do vytvorenia vakcíny

Štyri popredné nemecké výskumné organizácie uviedli, že niektoré nariadenia súvisiace s koronavírusom budú musieť zostať v platnosti, až do vytvorenia vakcíny alebo kolektívnej imunity.

Foto: TASR/AP

V spoločnom vyhlásení sa zhodli, že ich matematické modely nezávisle od seba ukázali, že reprodukčné číslo je od marca menšie ako 1. Znamená to, že každá infikovaná osoba nakazila za uplynulý mesiac menej ako jedného človeka.

Fraunhofer-Gesellschaft, Helmholtz-Gemeinschaft, Leibniz-Gemeinschaft a Max-Planck-Gesellschaft objasnili, že pokles v počte nakazených v Nemecku nastal vďaka obmedzeniam a zmenám v správaní obyvateľstva. Varovali však, že „situácia nie je stabilná a dokonca aj malé zvýšenie reprodukčného čísla by nás priviedlo do fázy exponenciálneho nárastu“.

Dodali, že na dosiahnutie kolektívnej imunity je potrebných niekoľko rokov a niektoré obmedzenia budú musieť zostať v platnosti. Experti tvrdia, že vakcína nebude dostupná skôr ako na budúci rok. Všetky štyri inštitúcie upozornili, že ľudia by mali dodržiavať hygienické nariadenia, úrady by mali viac testovať a monitorovať a pridať niektoré obmedzenia kontaktov.

Obmedzenia zmierňuje už polovica krajín Európy

Hoci polovica európskych krajín už uvoľňuje zavedené obmedzenia, kontinent stále ostáva „v zovretí“ pandémie koronavírusu, varoval vo štvrtok šéf európskej sekcie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Hans Kluge. Zároveň pripomenul, že počet prípadov nákazy v regióne sa podarilo znížiť práve vďaka pravidlám obmedzenia sociálnych kontaktov.

Foto: TASR/AP

„Musíme tento pozitívny vývoj veľmi pozorne sledovať,“ zdôraznil. Poukázal tiež na to, že Taliansko, Británia, Francúzsko, Nemecko a Španielsko majú stále vysoké počty infikovaných, zatiaľ čo chorí pribúdajú v Bielorusku, Rusku, Kazachstane a na Ukrajine.

Zo 44 krajín, ktoré v európskom regióne zaviedli obmedzenia, už 21 štátov začalo s ich postupným uvoľňovaním a ďalších 11 tak plánuje spraviť v nadchádzajúcich dňoch. “Vírus je nemilosrdný. Musíme ostať obozretní, vytrvať a byť trpezliví, pripravení znovu posilniť opatrenia, keď to bude potrebné,“ povedal Kluge.

Varoval tiež, že ochorenie “COVID-19 tak skoro neodíde“. Európa má podľa jeho slov 46 percent všetkých celosvetovo zaznamenaných prípadov koronavírusu a tiež 63 percent všetkých obetí. „Región ostáva stále vo veľkom zovretí tejto pandémie,“ skonštatoval.

Najnovšie články