Zbierate kvety lipy? Ide o všeliek, ktorý pomáha s vysokým cholesterolom, tlakom a dokonca aj pri chudnutí

Zuzana Fulopova

Foto: pixabay

Už naše staré mamy vedeli, že v bylinkách sú ukryté liečivé účinky na všetky neduhy. Jedným z týchto liečivých rastlín je aj kvet lipy, ktorý pomáha bojovať s horúčkou, znižuje hladinu cholesterolu, či pomáha pri migréne alebo nespavosti. Dokonca si z neho vieme pripraviť nie len čaj, ale aj výbornú limonádu plnú vitamínov a minerálov.

Kvet lipy sa dá využiť nie len ako krásna dekorácia, ktorá nám rozvonia izbu, ale aj ako liek. V kvetoch lipy sa totiž ukrýva množstvo cenných látok ako flavonoidy, antioxidanty, éterické oleje, triesloviny, aminokyseliny a vitamín C a E. Vďaka tomu má množstvo pozitívnych účinkov na naše telo.

pixabay

Pozitívne účinky lipy

  • Účinne posilňuje obranyschopnosť, čím sa stávame odolnejším voči chorobám
  • Znižuje horúčku, čím sa stáva účinná pri liečbe chrípky či prechladnutia
  • Podporuje pružnosť ciev, vďaka čomu sme chránení pred vznikom arterosklerózi
  • Pomáha telu vyplaviť škodlivé látky z tela, ako aj účinne bojuje so zápalovými procesmi
  • Pôsobí močopudne, čím napomáha odstraňovať prebytočnú tekutinu z tela, čo môže byť užitočné pri chudnutí
  • Znižuje hladinu cholesterolu
  • Pôsobí proti nespavosti, nervozite, migréne, zmierňuje stres
pixabay

Okrem toho, ako jedna z mala rastlín obsahuje fytohormóny,  ktoré sú podobné ženským hormónom, a teda pomáhajú znížiť príznaky menopauzy, či spomaľujú proces starnutia. Preto tie z nás, ktoré majú nad 45 rokov, by mali piť čaj z tejto rastliny minimálne raz za čas.

Zber a sušenie lipových kvetov

pixabay

U nás sa vyskytujú najčastejšie dva druhy lipy, a to lipa veľkolistá a lipa malolistá. Ideálny čas na zber je v mesiacoch jún a júl, pričom zbierame celé súkvetia aj s listom. Aby sa neodparili cenné látky z tejto rastliny, sušte ju pri teplote do 35 stupňov Celzia na tienistom mieste.

Čaj z lipy

pixabay

Na prípravu čaju z lipy vám stačí len za hrsť sušeného kvetu lipy, ktoré zalejete pol litrom vriacej vody v sklenenej nádobe. Tento odvar nechajte lúhovať 10 až 15 minút a následne ho scedte. Čaj sa môže podávať s medom, citrónom alebo pridaním mätových listov.

Limonáda z lipy

pixabay

V letných horúčavách vás môže osviežiť limonáda z lipových kvetov. Je ideálna na zahasenie smädu, doplnenie vitamínov a minerálov, či dokonca na zmiernenie bolesti hlavy. Na prípravu limonády dajte za dve hrsti sušeného kvetu lipy do trojlitrovej nádoby, pridajte 2 až 3 čajové lyžice medu, na plátky nakrájaný citrón a zalejte 3 litrami čistej studenej vody. Pre výraznejšiu chuť môžete pridať mätu, bazalku alebo medovku. Všetko dobre premiešajte, zakryte utierkou a dajte odstáť na 6 až 8 hodín na slnečné miesto. Na záver už len prefiltrujte limonádu cez sito a je to.

Poznáte aj vy nejaký recept na zdravú limonádu? Podelte sa on s nami v komentároch.

takprosto.cc
4
Komentovať