Zeleninu možno pestovať na záhrade, ale aj v plastovej fľaši. Pozrite sa, čo si dopestovali títo dôchodcovia na balkóne!

Monizz

Nie každý si môže dovoliť postaviť dom s vlastnou záhradkou, a preto ľudia hľadajú spôsoby, ako si malé hriadky vymyslieť aj v rámci obmedzených možnosti, ktoré ponúkajú bytové balkóny, terasy či lódžie. Títo dôchodcovia na to prišli a vyriešili problematiku vlastného dopestovaného šalátu celkom sami.

Článok pokračuje pod videom ↓
takprosto.cc

Ak patríte k ľuďom, ktorí separujú plasty, najbližšie nevyhadzujte pet fľaše. Môžu vám poslúžiť ako perfektné zeleninové hriadky. Ako? Pozrite sa a vytvorte si aj vy na balkóne malú záhradku.

Lacné, efektívne a výnosné

Na výrobu takejto luxusnej zeleninovej hriadky budete potrebovať len plastovú fľašu, pravítko, kliešte alebo nožnice, kovový drôtik, drobný štrk, pôdu, sadenicu a obyčajnú fixku.

takprosto.cc

Plastovú fľašu umyte a odstráňte z nej štítky, aby bola celkom čistá. Na lepidlo vám pomôže trocha riedidla alebo technického benzínu. Plastovú fľašu si položte po dĺžke na stôl a vyrežte si otvor, ktorý z fľaše odstráni približne toľko plastu, koľko vidíte na obrázku. V tomto prípade je to približne 15 cm na dĺžku a 5 centimetrov na šírku.

takprosto.cc

Asi 1 cm od okrajov si spravte do fľaše diery, kam neskôr vložíte drôtik. Drôt prevlečte po dne celej fľaše z jednej dierky až do druhej a na jeho koncoch ho ohnite. Podobne, ako vidíte na obrázku, vyrežte si z kúsku plastu obdĺžniky, ktoré vložte do strán fľaše. Slúžia na to, aby drôt „necestoval“, ale ostal na dne fľaše.

takprosto.cc

Na spodnú stranu, teda priamo pod otvorom, spravte približne 8 dierok. Budú slúžiť na odtok vody v prípade, že rastlinu prelejete. Na ne nasypte trochu drobného štrku a naň dajte pôdu. Zasaďte sadenicu a môžete si ju zavesiť na stenu balkóna alebo položiť na parapetu.

takprosto.cc

Ktoré vo fľaši vyrastú?

Samozrejme, nie všetky plodiny vo fľaši vyrastú. Ideálne na takýto spôsob sadenia sú rastliny s krátkymi koreňmi, teda hlavne šalát, pažítka či bylinky. Nevadí im slnko ani bohatá zálievka. Ani jedno, ani druhé im neuberú na farbe a šťavnatosti. Práve naopak.

takprosto.cc

Ak chcete sadiť od semienok, postupujte rovnako ako pri sadení sadenice, ibaže semienka zasaďte zhruba 1 cm pod povrch pôdy a nezabúdajte ich zalievať. Môžete ich prikryť potravinovou fóliou a nechať na slnečnom mieste. Vyrastú ako huby po daždi. Po troch týždňoch by ste mali vidieť prvé šalátiky.

Mnoho pestovateľov takýmto spôsobom pestuje jahody. Pýtate sa prečo, ak majú záhradu? Je to jednoduché. V pet fľaši sa k jahodám nedostane burina, ktorá by ich podusila, nesadnú na ne žiadne choroby a nemusíte ich polievať, stačí ich striekať vodou z rozprašovača.

takprosto.cc

V jednej pet fľaši by ste nemali pestovať viac ako jednu plodinu. Viac sa vám v nej s najväčšou pravdepodobnosťou neujme, pretože skôr či neskôr im bude tento priestor primalý. Jediné, čo takéto rastlinky potrebujú, je dostatok vody, sem-tam trochu prihnojiť a svetlé miesto.

takprosto.cc

Podobne, ako šalát a jahody, sa dajú pestovať v závesnej pet fľaši aj uhorky. Tie vyrastú aj zo semienka jedna radosť, ak si však kúpite sadenicu, na slnečnom mieste máte prvú úrodu zaručenú do týždňa. Jediné, čo musíte vymeniť, je fľaša. Keďže uhorky sú bohaté na úrodu, potrebujú aj objemnejší priestor. Doprajte im teda aspoň 3-5 litrovú fľašu.

Pestujete podobným spôsobom doma aj vy? Dajte nám vedieť, aké finty používate vo vlastnej balkónovej záhradke.

Pozri aj: Stávalo sa mi, že počas dňa som zabudla aj tie najmenšie drobnosti. Mojej pamäti nepomohlo ginko, ale toto!

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc

Najnovšie články