Do horúcej vody pridala sódu a namočila do nej uterák. Vytvorila tak užitočnú vec aj do vašej domácnosti

Lucia Mužlová

Stalo sa vám už niekedy, milé gazdinky, že ste vyprali s bielym oblečením a bielizňou niečo farebné? Viem si predstaviť váš výraz tváre, keď ste otvorili práčku a všetko bolo zafarbené. Takáto situácia sa občas prihodí a nie je veru veľmi príjemná. V obchodoch už môžete zakúpiť špeciálne obrúsky, ktoré pohlcujú farbu. Načo ale zbytočne míňať peniaze, keď si ich môžete vyrobiť aj doma?

Článok pokračuje pod videom ↓
pohlcovac1
onegoodthingbyjillee.com

Pohlcovač farieb zachytáva voľné farbivá v pracej vode, a tak môžete pokojne prať farebné s bielym. Ušetríte tak kopu času, znižujete spotrebu vody a nemusíte oblečenie triediť podľa farby. Navyše poteší to aj vašu peňaženku. To znie dobre, však?

Existuje mnoho „babských“ receptov, ako na to. Dočítala som sa o namočenej handričke v slanej vode, o sóde bikarbóne, ktorá sa pridáva do prania, a dokonca aj o vyschnutých utierkach, ktoré sa používajú na detskú „riťku“. Je ich teda naozaj mnoho. Keď sa však dočítate, že sa jedná o recept „starej matere“, tak to už stojí za zmienku. Recepty starých materí sú väčšinou účinné a nie nadarmo sa tradujú z generácie na generáciu.

Budete potrebovať:

pohlcovac2
onegoodthingbyjillee.com

uhličitan sodný, ktorý kúpite v špecializovaných obchodoch napr. na dezinfekciu bazénov, alebo v obchodoch pre domácich majstrov. Niekedy sa stačí pýtať na sódu, alebo sódu na pranie.

vodu

Postup:

Stačí, ak do horúcej vody pridáte jednu lyžicu sódy na pranie a dobre premiešate. Sóda sa postupne rozpustí a vznikne roztok. Potom si vezmeme buď rozstrihaný froté uterák, bielu plsť, alebo bielu utierku a jednotlivé kúsky namočíme do roztoku. Vyberieme a necháme zaschnúť napr. zavesené nad vaňou alebo prevesené niekde na vzduchu na sušiaku na prádlo. Obrúsky schnú naozaj rýchlo, čo vás verím, že poteší.

pohlcovac3
onegoodthingbyjillee.com

Potom ich už len stačí pridať spolu s vašim oblečením do práčky. Sóda v tkanine zadrží všetko farbivo, ktoré sa cez pranie pustí. Ak stále neveríte tomuto skvelému „receptu“, nebojte sa to odskúšať. Sóda je veľmi lacná záležitosť, takže neminiete viac ako 2-3 eurá. Vyrobte si pohlcovač a otestujte ho na dvoch ponožkách, ktorých vám v prípade, že sa to nepodarí, nebude ľúto. Budete naozaj prekvapení, ale funguje to.

pohlcovac4
onegoodthingbyjillee.com

Jednoduchšie to už nemôže byť. Ušetrené peniaze, ušetrený čas a skvelý výsledok. Neviem, či máte skúsenosti s pohlcovačmi farieb, no niekedy sa môže stať, že sa pomocou babských receptov oblečenie zničí. Sóda na pranie je však celkom netoxická záležitosť, ktorá na vaše oblečenie nemá žiadny vplyv. Poznáte nejaké podobné babské recepty? Dajte nám vedieť v komentároch a určite nám dajte vedieť aj to, či ste si pohlcovač farieb do práčky skúsili vyrobiť a ako to fungovalo.

pohlcovac5
onegoodthingbyjillee.com

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), onegoodthingbyjillee.com

Najnovšie články