Zomrela najstaršia žena sveta, mala 124 rokov. Jej recept na dlhovekosť vás donúti sa zamyslieť

Kristína Hagarová

Foto: profimedia

Vo veku 124 rokov zomrela Francisca Susano, ktorá je považovaná za najstaršiu ženu na svete. Zomrela v pondelok večer, obklopená svojimi vnúčatami.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál Inquirer, Francisca, nazývaná aj Lola Iska, sa bohužiaľ oficiálneho udelenia rekordu nedožila, no podľa úradov bola staršia ako známa držiteľka svetového rekordu Kane Tanaka z Japonska, ktorá má 118 rokov. Podľa jej vnučky Merlene sa Francusca dvakrát zhlboka nadýchla a zomrela po večernej modlitbe vo svojom dome.

Jej stav sa neskôr zlepšil

Ďalej dodala, že jej stará mama sa sťažovala na ťažkosti s dýchaním, avšak jej stav sa neskôr zlepšil. Úrady ešte neurčili presnú príčinu smrti. Francisca mala 14 detí, pričom 8 z nich stále žije. Má tiež množstvo pravnúčat. Narodila sa 11. septembra 1897, keď boli Filipíny ešte kolóniou Španielska. Hoci mala byť považovaná za oficiálnu držiteľku rekordu a mala byť umiestnená v  Guinessovej knihe rekordov ako najstaršia osoba na svete, jej rodina však nesplnila požiadavky.

Ako uvádza portál TVnoviny, keď sa jej pýtali na jej recept na dlhovekosť, odpoveď bola jednoduchá. Všetko je v strave. Väčšinou jedla iba zeleninu, mäso si dopriala len občas a bravčovinu vylúčila zo svojho jedálnička úplne. Taktiež nikdy nepila alkohol.