Zuzana Čaputová v elegantných modrých šatách. Ľuďom však neunikol tento zaujímavý detail

TASR , Kristína Hagarová

Foto: Instagram (zuzana_caputova)

Prezidentka Zuzana Čaputová si prostredníctvom sociálnych sietí často pripomína rôzne medzinárodné dni či výročia. Upozorňuje na veci, ktoré by sa mali dostať do popredia. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Slovenský štát posielal vlastných občanov na smrť alebo ťažké práce len pre ich príslušnosť k menšine. Pri príležitosti 76. výročia oslobodenia Bratislavy to na sociálnej sieti uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá si spolu s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom toto výročie pripomenula položením venca k Pamätníku víťazstva. Hlava štátu pripomenula, že hlavné mesto Slovenska bolo oslobodené krátko pred koncom druhej svetovej vojny.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova)

Historické míľniky

„Najväčší podiel na oslobodení mesta mali príslušníci Červenej armády, a tiež rumunskí vojaci,“ zdôraznila. Rovnako poukázala na to, že posledný transport politických väzňov do koncentračného tábora v rakúskom Mauthausene bol z Bratislavy vypravený krátko pred jej oslobodením, 31. marca 1945. „Nacizmus porazil až spoločný postup vojsk štátov protihitlerovskej koalície a vojakov rôznych národností. Som vďačná za hrdinstvo všetkých ľudí, ktorí podstúpili tie najväčšie obete pre naše oslobodenie,“ uzavrela prezidentka.

Pripomína rôzne dni

Okrem toho, že prezidentka veľmi často upozorňuje na historické míľniky a dôležité dátumy, taktiež pripomína aj dni, kedy by sme si mali spomenúť na rôzne ochorenia. 2. apríla pripomenula Svetový deň povedomia o autizme. „Symbolickou farbou Svetového dňa povedomia o autizme je modrá, lebo je farbou komunikácie a sebavyjadrenia. Práve v týchto oblastiach majú ľudia s poruchou autistického spektra vo svojom živote najvýraznejšie problémy.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova)

Myslíme na nich dnes, ale aj po iné dni a aj v iných ako iba v symbolických súvislostiach. Malo by byť samozrejmosťou, aby naša spoločnosť vychádzala v ústrety potrebám ľudí s touto diagnózou. Snažme sa ich – všade, kde sa dá – integrovať a prijať ako jedinečné osobnosti,“ napísala na sociálnych sieťach. Práve preto si obliekla modré šaty, ktoré zaujali mnohých fanúšikov. Čo si myslíte vy?

Najnovšie články