Zuzana Čaputová zverejnila fotografiu, ktorou chcela upozorniť na dôležitú vec. Ľudia si okamžite všimli tento detail

Hyriaková Kristína

FOTO TASR - Martin Baumann

Prezidentka Zuzana Čaputová na svojich sociálnych sieťach často zdieľa nielen veci zo súkromia, ale zároveň upozorňuje aj na dôležité veci, ktoré sa dejú v našej krajine.

Článok pokračuje pod videom ↓

Zaoberá sa sociálnymi problémami, školstvom, ale aj zdravím. Najnovšie zverejnila fotografiu, ktorou chcela upozorniť na dôležitú vec. Je to rakovina krčka matersnice, ktorá sa týka mnohých žien. Vážnym problémom by sa však dalo predísť, keby ženy pravidelne chodili na preventívne prehliadky. Ochorenie sa spočiatku neprejavuje žiadnymi konkrétnymi príznakmi.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova)

„Na Slovensku každý rok pribudne približne 600 nových prípadov rakoviny krčka maternice a následkom tohto onkologického ochorenia podľahne okolo 200 žien. Mnohé rodiny tak prežívajú ťažké chvíle a musia sa vyrovnať so stratou blízkej osoby.

Najlepšia je prevencia

Dobrou správou je, že najúčinnejším spôsobom, ako znížiť riziko úmrtia na rakovinu krčka maternice, je vyhľadávanie skorých štádií ochorenia. Takýto skríning umožní odhaliť ochorenie vo včasnom štádiu, kedy sa spravidla neprejavujú žiadne príznaky a je veľká šanca na jeho úspešnú liečbu a vyliečenie. Som preto veľmi rada, že dnes bol s garanciou Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky oficiálne spustený celoplošný, pozývací skríning rakoviny krčka maternice pre ženy vo veku od 23 rokov.

Chcela by som vás, milé ženy, povzbudiť, aby ste mysleli na svoje zdravie a využili možnosť účasti na tomto skríningu. Práve skríningová prehliadka u gynekológa vám môže zachrániť život. Bližšie informácie o vyhľadávaní skorých štádií ochorenia nájdete na webe Národného onkologického inštitútu >> www.onkoskriningy.sk,“ napísala.

Na elegantnej fotografii, ktorú pritom zverejnila, sa objavilo za krátku chvíľu tisíce likeov a množstvo komentárov, v ktorých ženy opisujú svoje skúsenosti s rakovinou krčka maternice. Zároveň množstvo upozornilo aj na samotnú fotografiu, ktorou prezidentka upútala. Absolvujete skríning u vášho gynekológa?

Najnovšie články