10 moderných princezien z celého sveta, ktoré zmenili stereotypy a rúcajú všetky predsudky

Hyriaková Kristína

Foto: TASR/AP/Frankie Fouganthin / CC BY-SA

Množstvo mladých dievčat sníva o tom, že sa raz stane princeznou. Keď sme staršie, začneme si uvedomovať, že to nie je až také jednoduché a že to nie je celkom med lízať, ako sme si mysleli. Už z rôznych príbehov vieme, že to nie sú len krásne šaty a koruny.

Článok pokračuje pod videom ↓

Napriek tomu, že kráľovské rodiny majú na našej planéte dlhú históriu a prísne pravidlá, existuje hneď niekoľko členov, ktorým sa to nepáčilo a rozhodli sa, že to všetko urobia úplne inak. Tu je zoznam moderných princezien, o ktorých informoval portál Insider.

Princezná Diana

Diana, ktorú nazývali aj princeznou ľudu, bola najobľúbenejšou modernou princeznou svojej doby. Mala len 20 rokov, keď sa vydala za princa Charlesa a bola známa svojou humanitárnou prácou, v detských nemocniciach a ľuďmi s AIDS. Princovi Williamovi a Harrymi pravidelne dopriala detstvo, aké by malo mať každé dieťa, teda návštevy zábavných parkov aj McDonald. Počas rozpadu manželstva Diana dobre okomentovala Charlesov pomer s Camillou. „V tomto manželstve sme boli traja, takže to bolo trochu preplnené.“

Russ2009 / CC BY-SA

Princezná Anna

Dcéra kráľovnej Alžbety urobila odvážne vyhlásenie tým, že si vzala obyčajného občana a odmietla dať svojim deťom kráľovské tituly. Hovorí sa, že jej mužovi Markovi Phillipsovi bolo ponúknuté, aby dostal titul gróf, no odmietol to. Svojim deťom Petrovi a Zare tituly nedali a aj s odstupom času tvrdí, že to bolo podľa nich správne rozhodnutie.

The United States Army Band / CC BY

Nórska princezná Märtha-Louise

Pozornosť získala vďaka svojmu duchovnému turné „princezná a šaman“ spolu so svojím priateľom Durekom Verrettom. Märtha-Louise je dcérou kráľa Haralda V. a nórskej kráľovnej Sonji. Dokázala si udržať pozíciu vedúceho člena kráľovskej rodiny, ale ponorila sa aj do vlastných úloh, medzi ktoré patrí aj jej spiritualita. Vytvorila taktiež dva startupy a inšpiruje ľudí po celom svete, aby nasledovali to, čo chcú skutočne robiť. Neskôr titul princeznej prestala používať.

Frankie Fouganthin / CC BY-SA

Princezná Keisha

Dva roky bola vo vzťahu s nigérijským princom, ale ani o tom nevedela. Teraz je úspešnou podnikateľkou, ktorá odmieta byť definovaná svojím postavením. Keisha Omilana je známa aj ako The Pantene Girl, pretože bola prvou afro-americkou modelkou, ktorá sa stala hviezdou v troch po sebe idúcich reklamách na Pantene. Dlho sa snažila o to, aby bola vnímaná ako pracujúca princezná, pretože mnohí si mysleli, že už viac nechce pracovať.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Princess Keisha Omilana (@keishaomilana),

Princezná Esther z Burundi

Kandidovala za prezidentku, aby ukázala mladým ženám, že nič nie je nemožné. Nemala to v živote jednoduché. Po zavraždení jej otca, princa Ignacea utiekla do Paríža, kde sa rozhodla začať nový život a chcela sa stať prvou francúzskou čiernou modelkou. V roku 2004 taktiež kandidovala za prezidentku a tiež pracovala na referende o obnove monarchii.

Alain Zirah from Paris, France / CC BY

Vojvodkyňa Kate

Manželka princa Williama sa stala prvou kráľovskou mamou, ktorá sama urobila oficiálne fotografie svojich detí a úplne tak zmenila vzťah s tlačou. Odkedy to urobila prvý raz, pokračuje v tom každý jeden rok. Práve to umožnilo Kate mať dobré vzťahy s tlačou a ich vniknutie do rodiny. Tlač ich nemusí teda všade sledovať, aby mali fotografie, pretože ich zverejní Kate.

Foto: archív TASR

Švédska princezná Sofia

Švédska princezná Sofia vymenila diadém za nemocničný úbor, keď sa prihlásila za dobrovoľníčku počas pandémie koronavírusu. Bola modelkou a hviezdou reality šou a napriek tomu, že bola ostro kritizovaná povedala, že z minulosti nič neľutuje, pretože jej rozhodnutia ju dostali tam, kde je dnes, teda sa stala osobou, ktorá by už také rozhodnutia neurobila. Snažila sa pracovať veľmi tvrdo verejne, ale aj neverejne, aby ukázala, že chce slúžiť svojej krajine.

FrankieF cropped by Vienna235 / CC BY-SA

Princezná Katherine zo Srbska

Manželka korunného princa Alexandra bola vždy nadšená pre charitatívnu prácu, a to najmä vo vzťahu k deťom a starším ľuďom. V júni tohto roka darovala nemocniciam po celom Srbsku lekárske potreby v hodnote 620- tisíc dolárov v snahe pomôcť. Niekoľkokrát vzdala nemocničným pracovníkom hold, pretože zachraňujú životy.

Holger Motzkau 2010, Wikimedia Commons / CC BY-SA

Bulharská princezná Miriam

Prekonala tragédiu, keď jej zomrel manžel, princ Kardam. Princeznou sa stala v roku 1996, keď sa vydala za Kardama, avšak v roku 2008 sa zúčastnili závažnej automobilovej nehody v Madride. Bojoval až do roku 2015, kedy po rokoch so zdravotnými problémami zomrel. Miriam sa v ďalších rokoch začala venovať rodine, svojim dvom deťom a šperkom. Svoju prvú kolekciu uviedla na trh už v roku 1991 a naďalej sa venuje ich výrobe.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 👑 (@royalsaddicted),

Vojvodkyňa Meghan

Rozvedená Američanka, ktorá je navyše zmiešanej rasy. Britský bulvár si na manželke princa Harryho skutočne zgustol, pretože Meghan sa odlišovala od všetkého, čo predtým kráľovská rodina predstavovala. Snažili sa vymaniť z tradície, no napriek tomu boli pod neustálym útokom, keďže bulvár si o nej začal vymýšľať rôzne príbehy. Mala pocit, že sa nevie nijako chrániť a brániť, pretože na príbehy nemohla zareagovať. Po odchode z kráľovskej rodiny prerušili ona aj Harry kontakt so štyrmi najväčšími britskými bulvármi.

Harry a Meghan
Foto: archív TASR/AP

Najnovšie články