Ničí vás psychicky aj fyzicky. Toto je 13 varovných signálov, že vo svojom živote máte toxického priateľa

Gabriela Kinčoková

Foto: unsplash/Dương Hữu

Priateľstvo je v živote človeka veľmi dôležité. Keď sa povie slovo priateľ, každý si predstaví človeka, ktorý mu pomôže, keď sa cíti na dne či naopak, je pri každom šialenstve, ktoré sa chystáte urobiť. Niekedy však máme medzi sebou ľudí, ktorí bohužiaľ priateľmi nie sú a len sa tak na oko tvária. Ako však zistiť, že priateľstvo, ktoré zažívate, je toxické? Existuje na to týchto 13 varovných signálov, ktoré vám otvoria oči.

Článok pokračuje pod videom ↓

Raz začas sa stane, že váš priateľ spraví chybu, je to predsa ľudské. Neskôr však spraví tú istú chybu opäť a opäť a opäť. Vy začnete mať pocit, že váš najlepší priateľ už nie je taký úžasný a necítite sa dobre. Môže to byť znak toho, že sa nachádzate v toxickom priateľstve. „Toxické priateľstvo vás emocionálne poškodzuje,“ tvrdí klinická psychologička Andrea Bonior.  To, že je váš priateľ pre vás toxický môžete povedať vtedy, keď vám spôsobuje veľmi často smútok, stres, úzkosť či dokonca sa pri ňom necítite sami sebou. Následne vám toxické priateľstvo môže spôsobiť pochybnosti samých o sebe. Toto je 13 varovných signálov, že máte vo svojom živote toxického človeka

Dávate viac než dostávate

Ak váš priateľ od vás neustále potrebuje nejakú pomoc, no vám nepreukáže ani najmenšiu maličkosť, je to znak toho, že niečo nie je v poriadku. Príklad takejto situácie je, ak váš priateľ hovorí o svojich problémoch a vy ho počúvate a následne keď sa chcete zdôveriť vy, on musí náhle odísť. Samozrejme treba myslieť nato, že priateľ nemôže byť pri vás nonstop. „Treba si uvedomiť, že priateľstvo je flexibilné,“ hovorí Andrea. Ak však máte pocit, že priateľovi všetko dávate a on vám nevracia nič späť, je čas zamyslieť sa nad vážnym rozhovorom.

Už mu nedôverujete

Foto: unsplash

Priateľstvo ako každý vzťah, je založené na dôvere. Prečo mať priateľstvo s niekým, kto vás klame? „Ak máte dôkazy, že vás váš priateľ klame, je to znak toho, že niečo nie je v poriadku,“ povedala Andrea. Príklad takejto situácie je ak vám váš priateľ sľúbi, že príde po vás na letisko, ale nakoniec bez dôvodu nepríde. Vtedy viete, že sa na takýchto ľudí nemôžete spoľahnúť a začnete mať pochybnosti. Jednoduchšie pre vás bude investovať energiu do ľudí, ktorí si vašu dôveru zaslúžia.

Bojíte sa keď, vám pri ňom zazvoní telefón

Komunikácia cez telefón je v dnešnej dobe jednou z najpopulárnejších. Ak vám však v prítomnosti vášho priateľa zazvoní telefón a on spustí spŕšku výčitiek, je čas sa zamyslieť. Dobrý priateľ sa na vás nenahnevá za takúto maličkosť.

Neradi s ním trávite čas

Po dni strávenom s vaším najlepším priateľom máte bolesť hlavy, úzkosť alebo žalúdočné problémy. V tomto prípade je pravdepodobné, že naozaj neradi trávite čas so svojimi priateľmi. „Cítite sa vtedy emočne aj fyzicky veľmi vyčerpaný,“ hovorí Andrea.

Nepáči sa vám, keď ste s ním

Foto: unsplash

„Toxický priateľ má vlastnosť šíriť svoju toxicitu voči ostatným,“ tvrdí Andrea. Keď ste v prítomnosti takejto osoby, nie ste sami sebou. Môže sa stať, že klebetíte viac než obyčajne, či dokonca ste viac agresívny. Tiež sa vám môže stať, že sa nebudete chcieť stať obľúbeným, pretože sa bojíte čo vám povie. Ak sa po strávenom čase s ním cítite toxicky, niečo je zle.

Ohovára vás

Foto: unsplash

Ak vás priateľ ohovára poza chrbát, je to znak toho, že niečo nie je v poriadku. Dôležité je vedie,ť či váš priateľ o vás hovorí vo vašom záujme alebo práve naopak. Ak sa niečo také o svojom priateľovi dozviete, najlepšie je sa tom otvorene porozprávať a v prípade, že to pokračuje priateľstvo prerušiť kvôli vlastnému dobru.

Súťažíte s ním

Nedeje sa nič zlé, ak z času na čas s mierou súperíte so svojim najlepším priateľom. Platí to obzvlášť vtedy, ak máte deti v rovnakom veku či rovnakú prácu. Najdôležitejšie však je zaspávať s pocitom, že chcete pre svojich priateľov to najlepšie. Ak ste však počas priateľstva v neustálom boji tak je čas sa opäť zamyslieť.

Máte pocit, že nemá dobré úmysly

Foto: unsplash

Niekto nie je dokonalý a preto aj tí najlepší priatelia môžu urobiť chyby. Avšak v tejto situácii existujú dva „druhy“ priateľstiev. Váš najlepší priateľ vám môže ublížiť no so zámerom, že vám chce pomôcť. Tí toxickí priatelia vám však ublížia práve preto, že vám chcú uškodiť.

Nemôžete sa spoľahnúť na jeho rady

Život prinesie občas situácie, ktoré by sme bez dobrých priateľov nikdy nevyriešili. Ak však požiadate svojho priateľa o radu a hneď to oľutujete, mohlo by to znamenať, že je to priateľstvo toxické. „Nebudú vás počúvať, nebudú vôbec empatickí ani súcitní,“ hovorí Andrea. Ak vás nepočúvajú, používajú zvyčajne jednostranné rady, ktoré z nich robia šikovných a lepších ako ste vy. Toxický priateľ bude často trvať napríklad na drahšej oprave telefónu.

Správa sa zle voči ľuďom, ktorých máte radi

Foto: unsplash

Toxický priatelia sa zvyknú správať zle voči ľuďom, na ktorých vám zaleží, či už ide o rodinu alebo vášho partnera. Je dôležité mať priateľov, no v takýchto prípadoch je lepšie byť bez nich, nemyslíte?

Ospravedlňujete sa za neho

Priatelia, ktorí sa správajú zle a privádzajú vás do zlých situácií, za ktoré sa musíte neskôr ospravedlňovať, to nie je v poriadku. Najčastejšie sa to môže stať vtedy, keď sa snažíte nového priateľa predstaviť tomu staršiemu. Nový priateľ sa začne sťažovať, že ten starší ignoroval, nepočúval a tým vás donúti povedať: „Prepáč on taký naozaj nie je“.

Robíte kvôli nemu to, čo nechcete

Jedným zo znakov toxického priateľstva je, že veľmi často robíte to, čo nemáte vôbec radi. Môže ísť napríklad o rozdelenie si jedla, nápojov či iných aktivít. Viete, že to nie je pre vás príjemné, no i tak to robíte. Vtedy sa naozaj zamyslite nad tým, či chcete v takomto priateľstve zotrvať aj naďalej.

Neviete, prečo sa s ním priatelíte

Foto: unsplash

Kedysi ste boli neodlučiteľná dvojka, ktorá za každej situácie držala po kope. Dnes ste však dve osoby z dvoch odlišných svetov. Máte rozdielne priority, hodnoty a všetko sa zmenilo. „Len preto, že máte s touto osobou spoločnú minulosť, nemusíte mať spoločnú aj budúcnosť,“ hovorí Andrea. Nie ste zodpovedný za šťastie tejto osoby a nedokážete ho zmeniť aj keď si to budete veľmi priať.

womenshealthmag.com