3 otázkový IQ-TEST: Odpovedzte na jednoduché otázky a zistite, aký je skutočne váš intelekt

Gabriela Kinčoková

Na internete môžete nájsť mnoho testov na zistenie výšky intelektu. Niektoré sa skladajú z dlhých, vyčerpávajúcich otázok, ktoré podľa mnohých nedávajú žiadny zmysel. My máme pre vás krátky test od psychológa Shanea Fredericka. Test obsahuje 3 jednoduché otázky, na ktoré musíte odpovedať čo najrýchlejšie. Na konci testu nájdete odpovede na tieto otázky, takže test si môžete hneď skontrolovať. Tak do toho!

Otázky

  • Tenisová raketa a loptička stoja dokopy 1 euro a 10 centov. Tenisová raketa je však o 1 euro drahšia ako loptička. Koľko stojí loptička?
  • 5 strojov vyrába 5 gombíkov za 5 minút. Koľko bude teda trvať 100 strojom vytvorenie 100 gombíkov?
  • V rybníku rastú lekná. Rastú pomerne rýchlo a každý deň zdvojnásobia plochu, ktorú zaberajú. Za 48 dní pokryjú celý rybník. Koľko dní budú potrebovať lekná na pokrytie polovice rybníka?
Foto: unsplash/José Alejandro Cuffia

Odpovede:

  • Odpoveď je 5 centov. Cena rakety je 1 euro a 5 centov. Platí, že raketa je drahšia o jedno euro pričom ich spoločná cena je 1 euro a 10 centov.
  • Správna odpoveď je 5 minút. Prečo to tak je? Počet strojov nijak neovplyvní čas, ktorý potrebujeme na vytvorenie detailu.
  • Odpoveď je 47 dní. Ak lekná každý deň zdvojnásobia svoju plochu, polovicu jazierka musia teda pokryť deň pred celkovým pokrytím jazierka.
Foto: unsplash/Ben Mullins

Shane Frederick je profesorom na Yale School of Management. Jeho špecializáciou je skúmanie ľudí a ich rozhodnutí. Shane spolu so svojím tímom zrealizoval mesačný prieskum, ktorého sa zúčastnili študenti amerických vysokých škôl.

Okrem kognitívnych schopností, ktoré testovali sa všetkých študentov pýtali jednu otázku. Dostali na výber, že buď dostanú 3 400 dolárov pred prieskumom alebo 3 800 dolárov po vykonanom prieskume. Dokázalo sa, že ľudia, ktorí dosiahli v teste nízke skóre zobrali 3 400 dolárov, zatiaľ čo tí, ktorí mali vysoké skóre ukázali svoju pevnú vôľu a preto si vybrali 3 800 dolárov.

Hlavnou myšlienkou testu je rozdeliť ľudí na intuitívnych a tých, ktorí používajú racionálnu formu myslenia. Intuitívnych ľudí napadnú hneď odpovede 10 centov, 100 minút a 24 dní. Ľudia s racionálnou formou myslenia odpovedajú však správne.

Pozri aj: Šokujúca správa: Sleduje aj tých, čo ho nemajú. Facebook sa dokáže dostať aj k vašim osobným údajom

Gabriela, brightside.me

Najnovšie články