Aktuálna predpoveď hovorí jednoznačne. Vieme, kedy na Slovensko konečne dorazí zima a sneženie

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

December je už za dverami a mnohí ľudia myslia na to, ako sa bude vyvíjať počasie v najbližších týždňoch. Ako každý rok, tak aj tento by mnohí chceli zasnežené Vianoce.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako píše portál Imeteo, na začiatku novembra zavítal do našej oblasti chladný vzduch a snežilo aj v nižších polohách. Snehová pokrývka dlho nevydržala a oteplením sa roztopila. Počasie tie teraz stabilné a meteorológovia zverejnili predpoveď na ďalšie dni. Prinesie sneh Mikuláš? Počasie, ktoré aktuálne prevláda, je typické pre jeseň.

Foto: unsplash

Nastupuje meteorologická zima

Jeseň sa však už tento týždeň končí a nastupuje meteorologická zima. Prinesie aj zimné počasie? Zdá sa, že zo začiatku bude počasie stabilné a v nasledujúcich dňoch bude pod vplyvom tlakových níží, ktoré znemožnia vpád chladnej hmoty. Do našej oblasti tak bude prúdiť vyšší tlak a čakajú nás ranné hmly a nízka oblačnosť. Teploty budú bežné na aktuálnu dobu, v priebehu dňa budú nad nulou, mrznúť bude v noci.

Zmena prichádza

Ako ďalej informuje Imeteo, zmena počasia príde v piatok, kedy sa na naše územie dostane sneženie. V tých najnižších polohách pôjde o dážď, avšak napríklad vo Viedenskej panve, či na Záhorí už pôjde prevažne o sneženie. Hranica sneženia by sa mala pohybovať okolo nadmorskej výšky 200 metrov, a tak sa sneženie môže vyskytnúť aj vo vyššie položených častiach Bratislavy.

Večer sa bude sneženie presúvať nad ďalšie časti západného a stredného Slovenska. Zrážková činnosť bude v priebehu noci z piatka na sobotu od juhozápadu ustávať, snežiť však bude stále od 200 metrov. V lokalitách, kde sa budú vyskytovať kvapalné zrážky sa na podchladenom zemskom povrchu môže tvoriť aj poľadovica.

Teploty by sa mali na našom území pohybovať od +2 do -4 °C. Počas sneženia sa tak môže vytvárať snehová pokrývka, na západe a na strednom Slovensku bude len poprašok.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk