Prišla rodiť, odmietla rúško aj test na koronavírus. V košickej nemocnici riešili bizarný prípad

Hyriaková Kristína

FOTO TASR – František Iván

Na internete sa začal šíriť príbeh ženy, ktorá prišla rodiť do nemocnice v Košiciach a odmietla si dať rúško či absolvovať test na koronavírus. S personálom vôbec nekomunikovala.

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky zverejnilo na svojej sociálnej sieti vyjadrenie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, v ktorej sa mal udiať bizarný prípad, kedy budúca mamička odmietala spolupracovať s personálom a komunikovala len s právničkou cez telefón. Príspevok sa stal virálnym a zdieľalo ho už viac než dvetisíc ľudí.

Odmietala spolupracovať

Internetom sa masívne šíri správa o „škandále“ v košickej nemocnici, prinášame vyjadrenie od Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice, aby ste si mohli urobiť predstavu o tom, čo sa tam naozaj dialo: „V piatok, 23.10.2020 vo večerných hodinách bola na Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie UNLP Košice prijatá pacientka, ktorá odmietla absolvovať COVID test. Odmietala používať osobné ochranné prostriedky (rúško), a akceptovať primerané obmedzenia v súvislosti so zabezpečením ochrany nielen pacientky, ako aj iných pacientov, ale aj zdravotníckeho personálu.

Foto: TASR/Michal Svítok

Nekomunikovala hodiny

Zdravotnícky personál, z dôvodu zachovania preventívnych epidemiologických opatrení pristupoval k pacientke v špeciálnom osobnom ochrannom oblečení. Riziko nákazy vzhľadom na absenciu testovania nebolo možné vylúčiť. Pacientka celé hodiny odmietala komunikovať s lekármi a ostatným službukonajúcim personálom, ktorý ju so všetkou odbornou starostlivosťou s dôrazom na jej ochranu a ochranu dieťaťa poučil o aktuálnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

Pacientka komunikovala prostredníctvom mobilného telefónu len prostredníctvom svojej právnej zástupkyne, ktorá ju motivovala vo vytrvaní „nenosenia rúška“ a pod. Pacientke bola ponúknutá možnosť, že bude prijatá bez COVID testu, ale bude z dôvodu preventívnych opatrení izolovaná a personál bude pracovať v osobných ochranných pracovných prostriedkoch, čo odmietla. Situácia bola mimoriadne nepríjemná, stresujúca a vyčerpávajúca pre všetkých:

Foto: TASR/AP

Nakoniec podpísala súhlas

Pacientku (jej dieťa) a aj zdravotníkov, ktorí denne s nasadením vlastného zdravia poskytujú zdravotnú starostlivosť všetkým pacientom. Prizvané boli aj policajné zložky, aby situáciu zdokumentovali, nakoľko pacientka odmietala rešpektovať opatrenia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pri ohrození verejného zdravia. V nočných hodinách (23.10.2020) sa podarilo vysvetliť pacientke priebeh pôrodu na 5. poschodí spolu s poučením, že personál k nej bude pristupovať v ochranných prostriedkoch a oblekoch a aj pôrod bude vedený v tomto režime. Nakoniec pacientka súhlasne prejavila vôľu, podpísala súhlas s hospitalizáciou a bola prijatá v zvýšenom hygienicko – epidemiologickom režime.

FOTO TASR – Roman Hanc

Dnes, v nedeľu 25.10.2020 pacientka porodila zdravé dieťa, pôrod prebiehal bez komplikácii.Vzhľadom na skutočnosť, že právna zástupkyňa pacientky postupovala v celom prípade mimoriadne neštandardným spôsobom, ktorý komplikoval celý proces prijatia a pôrodu pacientky, ako aj prácu zdravotníkov, UNLP Košice podnikne právne kroky. Vzhľadom k tomu, že sa prostredníctvom sociálnych sietí šíri výzva na organizovanie protestov v súvislosti s týmto prípadom, UNLP Košice kontaktovala policajné zložky, aby boli v areáli nemocnice dôsledne dodržané opatrenie núdzového stavu.“

Mnohí ľudia si však rozhodnutie mamičky zastávajú a príspevok, ktorý nemocnica zverejnila, považujú za zavádzajúci.

Najnovšie články