Na prvý pohľad si na modelke v plavkách nič nevšimnete, no ide o obrovský krok vo svete módy

Hyriaková Kristína

Foto: Instagram (valentts)

Popularita modeliek, ktoré sú nejakým spôsobom „iné“ stúpa každým rokom. Najnovšie však všetkých prekvapil časopis Sports Illustrated, ktorý si ako prvý najal na svoju plavkovú kampaň transgender modelku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál Insider, 23-ročná Valentina Sampaio bude na obálke časopisu Sports Illustrated v každoročnom plavkovom vydaní. Oznámili to na Instagrame, kde Valentina zdieľala fotografiu, ktorú vytvoril Josie Clough. „Som nadšená a poctená tým, že som súčasťou ikonického plavkového čísla Sports Illustrated. Tím spoločnosti poukázal na spojenie rozmanitej krásy mnohých žien s mnohými talentami,“ napísala.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Sports Illustrated Swimsuit (@si_swimsuit),

Úmrtia transsexuálov

„Narodila som sa v odľahlej rybárskej dedine v Brazílii. Brazília je nádherná krajina, ale zároveň patrí ku krajinám, kde je najvyšší počet násilných trestných činov a vrážd proti komunitám, ako som ja. Útočia tam trikrát viac ako v USA.“ Podľa kampane za ľudské práva bolo v roku 2019 v USA zabitých najmenej 26 transgender ľudí, ktorí zastupovali LGBTQ komunitu. V Brazílii bolo v tom istom roku zabitých najmenej 124 transsexuálov.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Valentina Sampaio (@valentts),

Čelíte problémom

„Byť transsexuálom zvyčajne znamená čeliť zatvoreným dverám, srdciam a mysliam ľudí. Čelíme urážkam, strašným reakciám a fyzickým napadnutiam len kvôli tomu, že existujeme. Naše možnosti vyrastať v milujúcej a akceptujúcej rodine, mať dobré skúsenosti v škole alebo si nájsť dôstojnú prácu, sú strašne obmedzené a náročné,“ povedala. Dodala taktiež, že nemajú rovnaké príležitosti a dvere sú často zatvorené len preto, lebo sú transsexuáli.

Foto: Profimedia

Má v živote šťastie

„Uvedomujem si, že som jedným z tých šťastných ľudí a mojím úmyslom je využiť to, ako len môžem. Som nadšená a poctená, že som súčasťou tohto projektu. Ľudia vidia ženu, ktorou som. Cítim sa silná a inšpirovalo ma to bojovať nielen za seba, ale aj za všetkých, ktorých zastupujem,“ povedala pre Sports Illustrated. Samotná spoločnosť povedala, že nebude tolerovať žiadne nenávistné alebo urážlivé komentáre a ľudia, ktorí to porušia, budú odstránení a zablokovaní na ich stránke.

Foto: Profimedia

Časopis nebude tolerovať nenávisť

Na obálkach módnych časopisov sa v poslednej dobe objavujú skutočné ženy, plus size modelky, modelky v burkinách a podobne. Je dôležité, aby sme poukazovali aj na rozdielnosť v našom svete a na to, že je to úplne v poriadku. Cieľom Sports Illustrated je ukázať inšpiratívne, zaujímavé a mnohotvárne ženy. „Valentina bola už nejaký čas na našom radare a keď sme sa konečne stretli, ukázalo sa, že okrem jej krásy je aj vášnivou aktivistkou a skutočnou priekopníčkou v LGBT+ komunite a jednoducho stelesňuje to, čo chceme povedať.“

Foto: Profimedia

„Valentina nám dôverovala a my sme dvakrát nepremýšľali nad tým, či jej hlas takto zosilníme… To je to, čo môžeme urobiť ako značka a hlavne v týchto neistých časoch.“

Najnovšie články