Kráľovná nemôže byť zatknutá a nepotrebuje vodičák. 8 pravidiel, ktoré môže kráľovská rodina porušovať

Kristína Hagarová

Foto: archív TASR

Existuje rozsiahly zoznam pravidiel a predpisov, ktorými sa musia členovia britskej kráľovskej rodiny riadiť. Môžu však aj množstvo zákonov porušovať, čo teda bežný občan povedať nemôže.

Článok pokračuje pod videom ↓

Portál Insider preto spísal niekoľko pravidiel a predpisov, ktoré môžu členovia kráľovskej rodiny, poprípade len samotná kráľovná, porušiť. Vedeli ste o nich?

Kráľovná nemôže byť zatknutá

Kráľovná Alžbeta má imunitu, čo v praxi znamená, že nemôže byť stíhaná v rámci občianskeho alebo trestného vyšetrovania. V podstate by mohla zákon nielen porušiť, ale aj pokračovať v jeho porušovaní. V podstate je doslova „vyňatá“ zo zákona. Je však dôležité poznamenať, že aj keď nie je možné začať trestné konanie voči kráľovnej, je opatrná v tom, aby zabezpečila, že všetky jej činnosti sú v súlade so zákonom.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Duke and Duchess of Cambridge (@kensingtonroyal),

Nemusia dodržiavať rýchlosť

Pri oficiálnych kráľovských povinnostiach, kde je prítomná aj polícia, nemusia členovia kráľovskej rodiny dodržiavať rýchlosť. Môžu ísť tak pomaly alebo tak rýchlo, ako sami chcú. Informoval o tom portál The Sun.

Kráľovná nemusí používať pas

Každý pas vo Veľkej Británii sa vydáva v mene kráľovnej. V dôsledku toho kráľovná Alžbeta nepotrebuje na cestovanie vlastný cestovný pas. Všetci ostatní členovia kráľovskej rodiny, vrátane princa Charlesa a aj Williama s Harrym, musia mať svoje vlastné cestovné pasy.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Duke and Duchess of Cambridge (@kensingtonroyal),

Od kráľovnej sa nevyžaduje, aby mala vodičák

Aj keby kráľovnú niekedy zastavili kvôli prekročeniu rýchlosti, nemala by pri sebe vodičský preukaz. Keď mala 18 rokov, počas druhej svetovej vojny bola vyškolená ako vodička a mechanička, od tej doby nebola povinná vykonať skutočný test, aby získala vodičský preukaz.

Nemusia používať svoje priezvisko

Samozrejme, že členovia kráľovskej rodiny majú priezviská, ale nemusia ich používať. Pred rokom 1917 priezvisko vôbec nemali, teraz však potomkovia Alžbety a jej manžela, nosia priezvisko Mountbatten-Windsor.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Duke and Duchess of Cambridge (@kensingtonroyal),

Kráľovná je zákonným opatrovníkom svojich potomkov

Toto by ste možno nečakali a možno ste o tom vôbec nepočuli, ale kráľovná má právny nárok na svojich potomkov, teda napríklad aj na deti princa Williama a Kate, Georga, Charlotte a Louisa. Toto pravidlo má 300 rokov a aj keď je to zvláštne a nepravdepodobné, že by si kráľovná zobrala svoje vnúčatá od svojich skutočných rodičov, zákon je zákon.

V určitých prípadoch nemusia platiť dane

Hoci kráľovná podľa zákona nie je povinná platiť dane, podľa od Business Insider sú platby za príjem, majetok a zisky, ktoré nie sú použité na oficiálne účely, dobrovoľné. Oslobodení sú aj ďalší členovia rodiny, napríklad princ Charles.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Duke and Duchess of Cambridge (@kensingtonroyal),

Monarchia je vyňatá aj zo zákona o slobode informácií

Aby mala kráľovská rodina viac súkromia v rámci svojich každodenných povinností a financií, sú vyňatí z určitých ustanovení. Verejnosť Spojeného kráľovstva nemá prístup k podrobným informáciám o tom, ako kráľovská domácnosť vynakladá verejné prostriedky.

Vedeli ste tieto fakty o kráľovskej rodine?