Toto kráľovnú Alžbetu určite nepotešilo. Z paláca sa dostali tajné dokumenty, ktoré nemal nikto vidieť

Kristína Hagarová

Foto: profimedia

Je známe, že Británia je pripravená na to, čo sa bude diať, keď zomrie kráľovná Alžbeta. Názov je operácia London Bridge a dlho bola zahalená rúškom tajomstva.

Článok pokračuje pod videom ↓

Teraz sa však na verejnosť dostali tajné dokumenty, ktoré zverejnil portál Politico. Hoci je jasné, že Británia je na toto už niekoľko rokov pripravená, asi nikto by nechcel presne čítať o tom, čo sa bude diať, keď zomrie. Hoci je pravdepodobné, že kráľovná o tomto všetkom vie, tieto dokumenty sa určite nemali dostať na verejnosť. Kráľovná má 95 rokov a teší sa dobrému zdraviu. Nič nenasvedčuje tomu, že by sa mali pripraviť na najhoršie, no vzhľadom na vysoký vek musia byť všetci pripravení.

Na všetko by mali byť pripravení

Najnovšie dokumenty zahrňujú aj variant v prípade koronavírusu, pretože v takomto prípade by sa nemohlo smútnočných udalostí zúčastniť množstvo ľudí. Operácia zahŕňa celkovo 10 dní po smrti kráľovnej. Operácia London Bridge (úmrtie kráľovnej) sa spája zároveň s operáciou Spring Tide, nástup Charlesa na trón. Deň, kedy kráľovná zomrie, sa nazýva deň D a všetky dni za tým sa označujú rovnako, avšak vždy sa pridá počet dní od úmrtia, a to až do pohrebu.

Sociálne siete, ale aj oficiálna stránka kráľovskej rodiny sa zahalí do čiernych farieb. 10 dní nebudú prostredníctvom sociálnych sietí komunikovať, respektíve len vo výnimočných prípadoch.

Deň D

V deň, kedy zomrie kráľovná Alžbeta zatelefonuje jej osobný tajomník premiérovi a následne o tom budú informovaní aj ostatní. Oficiálne kráľovská rodina vydá oznámenie, aby sa táto správa doručila verejnosti. Spočiatku bude táto informácia diskrétna a neposkytne sa širokej verejnosti. Potom sa vlajky naprieč Whitehall zosunú na polovicu. Kráľovská rodina tiež oznámi plány na pohreb, ktorý bude desať dní po jej smrti. Taktiež sa vyhlási celonárodná minúta ticha.

Deň D+1

O desiatej ráno, deň po smrti kráľovnej, vyhlásia jej syna Charlesa za kráľa. Poobede príde predseda vlády spolu s ostatnými členmi kabinetu na audienciu k novému panovníkovi.

Deň D+2

Tento deň zahŕňa prenos rakvy do Buckinghamského paláca. Pokiaľ zomrie vo svojom sídle v Norfolk, prevezú jej telo vlakom, pokiaľ v škótskom Balmorale, aktivuje sa operácia Unicorn, kedy jej telo prevezú opäť vlakom alebo leteckou dopravou.

Foto: TASR/AP

Ďalšie dni

V ďalšie dni bude už kráľ Charles prijímať kondolencie, zúčasní sa bohoslužieb. Neskôr sa bude rakva presúvať so sprievodom z Buckinghamského paláca do Westminsterského paláca cez Londýn. Verejnosť bude mať až do pohrebu možnosť vyjadriť úctu, avšak všetko bude sprístupnené len pre vybranú skupinu ľudí. Štátny pohreb sa uskutoční vo Westminsterskom opátstve. Kráľovná bude pochovaná v kaplnke vedľa svojho manžela, princa Philipa.