Potvrdené expertmi: Toto je 8 vecí, ktoré robíme pravidelne každý deň a pomaly, ale isto ničia váš vzťah!

KatkaR

Každý z nás má nejaké zlozvyky, ktorých sa jednoducho nevie zbaviť. Množstvo z nás si ale neuvedomuje, ako naše malé chybičky a maniere ovplyvňujú tých, ktorých milujeme. Nech sa však snažíme ako chceme, týchto návykov sa vieme zbaviť iba veľmi ťažko. Mnohokrát si to uvedomíme až keď je príliš neskoro. Zisťovali sme, o aké návyky presne ide a prinášame ich aj vám!

Článok pokračuje pod videom ↓

Opýtajte sa sama seba. Koľkokrát ste sa pokúšali prestať s fajčením? Koľkokrát ste sa snažili držať nejakú diétu, aby ste schudli kilá pribraté počas Vianoc? Ak sa vám to podarilo, s vašom pevnou vôľou je asi všetko v poriadku. Ak ste to väčšinou vzdali a zostali ste pri starom životnom štýle, pravdepodobne uznáte, že vzdať sa zlozvykov a nemilých návykov nie je vždy ľahké! Keď sa však jedná o vzťah, expertka na reč tela Patti Wood a psychoterapeutka Tina B. Tessina sa zhodujú v jednom – dobré návyky sú esenciou dlhotrvácnosti vzťahu!

pixabay.com

#1 Prichádzate a odchádzate z domu bez toho, aby ste s tým oboznámili svojho partnera

pixabay.com

Prvý dojem je kľúčový – a to aj vtedy, keď ste už niekoľko rokov vo vzťahu. “Je to také jednoduché, ako keď ráno odchádzate do práce,“ hovorí Wood. “Vyhýbanie sa dotykom, kontaktu alebo akejkoľvej inej interakcii s vaším partnerom, môže mať na vzťah veľký vplyv.“ A to nie v dobrom slova zmysle. Bozk pred odchodom do práce či pri príchode z práce urobí naozaj veľa. Ak sa vaše plány nezhodujú a vy sa neustále míňate, nájdite spôsob, ako vášmu partnerovi ukázať, že naňho myslíte i počas dňa. Nečakaná sms či milý darček, ktorý mu doručí poštár, vrátia do vášho vzťahu skutočné čaro.

#2 Používate prácu ako zámienku, aby ste sa vyhli svojmu partnerovi

pixabay.com

V dnešnej dobe je extrémne dôležité oddeliť pracovný a súkromný život, no s workoholizmom sa stretáva stále väčší počet ľudí. Pohádate sa s partnerom, no miesto toho, aby ste sa o tom rozumne porozprávali, sa zašijete vo svojej pracovni a pokračujete v práci, však? Zle! “Nazerajte na osobné problémy, ktoré máte so svojím parnerom tak, akoby boli ďalšou úlohou, ktorú musíte vyriešiť, podobne ako na úlohy v práci,“ navrhuje Tessina. “Váš partner je váš kolega a musíte spolu vymyslieť stratégiu vašej spolupráce na vyriešenie problémov.“

#3 Nepočúvate svojho partnera

pixabay.com

Keď vám váš partner bude najbližšie rozprávať o najnovších klebetách týkajúcich sa jeho priateľov alebo o aktuálnej situácii v práci, zamyslite sa a spočítajte, koľkokrát vyslovíte “mhm“, “hm“ alebo “oh“. “Tieto vypĺňacie slovíčka sú indikátormi toho, že partnera v skutočnosti nepočúvate,“ tvrdí Wood. “Možno sa vášmu partnerovi zdá, že ho počúvate, ale v skutočnosti to vypovedá o tom, že vás jeho rozprávanie nezaujíma.“

#4 Nie je vám príjemné baviť sa s partnerom o peniazoch

pexels.com

Nezáleží na tom, koľko peňazí máte alebo či zdieľate s partnerom spoločný účet, no je rozhodujúce, či sa s parnerom dokážete otvorene a úprimne baviť aj o vašej finančnej situácii. “Finančné plánovanie je veľmi dôležité pre šťastné manželstvo, no hašterenie sa alebo poučovanie nie je správnou cestou, ako k nemu dospieť,“ hovorí Tessina. Miesto toho odporúča, aby páry brali rozhovory o peniazoch skôr ako pracovný biznis, nie ako osobnú záležitosť.

#5 Partnerovi dávate veľavravne najavo, že nesúhlasíte s tým, čo hovorí

pixabay.com

Každá z nás má nejaký spôsob, akým reaguje v nepríjemných situáciách. Mnohé z nás to riešia napríklad veľavravným odkašliavaním, podupkávaním alebo zagúľame očami. Tieto spôsoby naznačujú, že nám to, čo počujeme, nie je veľmi príjemné alebo s tým striktne nesúhlasíme. Tieto zlovyky však môžu vo vzťahu narobiť veľa neplechy, pokiaľ ich začnete používať v každodennej komunikácii s vaším partnerom. Naznačujete mu nimi totiž to, že pravdu máte vy a že jeho názor nie je správny a nemienite ho ani vypočuť.

#6 Nevšímate si partnerove potreby

pexels.com

Zamyslite sa nad tým takto – keď si idete do kuchyne po pohár vody, opýtate sa partnera, či mu máte doniesť tiež? “V zdravom vzťahu by sa mali obaja partneri snažiť starať sa o potreby toho druhého rovnako ako o tie svoje,“ vysvetľuje Wood. V skratke, keď ste smädná, je tu šanca, že váš partner je smädný tiež.

#7 Keď ste v strese, hádate sa

pixabay.com

Každá z vás asi pozná tie dni, kedy z postele vstane ľavou nohou, a to i niekoľko dní za sebou. “Či už je to zlý spánok, problémy v práci alebo nedostatok intimity, nie je to dôvod na hádku,“ vyjadrila sa Tessina. Takto zdravý vzťah nefunguje. To, že budete útočiť a vystupovať agresívne miesto toho, aby ste sa s partnerom o problémoch rozumne a citlivo porozprávali, môže zmeniť partnerov postoj voči vašej osobe. “Ak dáte partnerovi najavo, že ste mali ťažký deň, dávate mu tým šancu správať sa citlivejšie a konať premyslenejšie než obvykle.“

#8 Necháte partnera starať sa o seba

pixabay.com

Na nezávisosti vo vzťahu nie je vôbec nič zlé. “Je však dôležité, aby partneri našli spôsob, ako sa navzájom spojiť a zblížiť, a to doslovne,“ hovorí Wood. Zdieľanie vecí je niečo, čo autorka považuje v šťastnom vzťahu za životne dôležité. “Povedzme že s partnerom pozeráte televíziu. Privlastníte si deku alebo sa o ňu podelíte? Alebo sa uistíte, že každý z vás bude mať vlastnú deku?“ Možno to znie ako nepodstatná maličkosť, no práve tá vo veľkej miere naznačuje, či ste vo vzťahu obaja rovnocenní.

Našli ste v zozname návyk, ktorý sa objavuje i vo vašom vzťahu? Dúfame, že sa vám ho podarí včas odstrániť, a že na jeho miesto vo vašom vzťahu nastúpi vzájomný rešpekt a rozumná komunikácia.

Pozri aj: Dokážeme čítať z tváre a opätky sme „zdedili“ po mužoch. Toto je 13 nezvyčajných, no pravdivých faktov o ženách, o ktorých ste doteraz ani len netušili

zdroj: babskeveci.sk (Katuš), redbookmag.com

Najnovšie články