20 chýb, ktoré robíte každý deň, a skracujete nimi životnosť svojej elektroniky

Lucia Mužlová

brightside.me

Nie je nič neobvyklé, keď sa vám pokazí váš smartfón či iné zariadenie tesne po skončení záruky a niekedy aj skôr. Kým je to ešte v dobe záruky, zvyčajne sa dá problém vyriešiť reklamáciou. Tá nás však zdržuje a nie každému sa chce zaoberať sa reklamovaním tovarov. Nehovoriac o tom, že mnohým poškodeniam, či poruchám našich elektronických zariadení by sa dalo predísť, keby sme sa o ne viac starali. Avšak niekedy vlastne ani nevieme, ako sa máme k jednotlivým prístrojom správať.

Článok pokračuje pod videom ↓

Dnes vám preto popíšeme najčastejšie chyby, ktoré robia majitelia smartfónov, laptopov, či iných zariadení a tým skracujú ich životnosť. Osvojte si naše rady a uvidíte, že odrazu vám tieto prístroje vydržia oveľa dlhšie. 

Nabíjanie batérií

brightside.me
brightside.me
 • Batérie nachádzajúce sa v súčasných prístrojoch sú takmer všetky lítiovo-iónové, či lítiovo-polymérové bez pamäťového efektu. To znamená, že netreba čakať, kým sa vaša batéria vybije na nulu. Mnoho batérií vydrží pri štýle nabíjania od 0 do 100 % približne iba 400 alebo 600 cyklov.
 • Z tohto dôvodu je dobré, keď vaše zariadenia budete nabíjať už vtedy, keď indikátor batérie hlási zostávajúcu energiu na úrovni 10 až 20%. Týmto spôsobom sa podstatne zvýši počet nabíjacích cyklov a to približne na 1000 až 1100.
 • Moderným batériám nevadí, že sú zapojené v nabíjačke aj po tom, ako sú už nabité na 100 %. Elektronika zabezpečí, aby sa batéria neprebíjala, a zastaví tak prúd smerujúci do batérie. To ale neznamená, že by ste mali mať telefón neustále zapojený v nabíjačke. Pre batériu je optimálne, keď je nabitá na hodnoty od 40 do 80%.
brightside.me
brightside.me
 • Vyvarujte sa nákupu neoriginálnych batérií, aj keď musíte počítať s tým, že za originál zaplatíte viac. V konečnom dôsledku sa vám to ale vyplatí. Neoriginálne batérie nemusia obsahovať rovnako kvalitné súčiastky a môžu sa správať neštandardne. Rovnaké pravidlo ako pri batériách platí aj o nabíjačkách či USB kábloch. Vždy si kupujte originálne príslušenstvo z oficiálnych obchodov, či hodnoverných e-shopov, ktoré garantujú originálne príslušenstvo.
 • Nekupujte si nabíjačky, ktoré sľubujú rýchle nabitie. Ak váš telefón a batéria v ňom nie sú stavané na tzv. rýchlonabíjačky môže sa vám batéria rýchlo opotrebovať, či poškodiť.
 • Ak nosíte váš smartfón v masívnom ochrannom púzdre, skúste odsledovať, či zariadenie pri nabíjaní nie je teplé, či dokonca horúce. V takom prípade púzdro pred nabíjaním vždy dajte z prístroja preč.
 • Odporúča sa raz za 3 mesiace batériu vybiť na nulu, a potom ju nabiť na 100%. To by malo predĺžiť životnosť batérie.

Regulácia teploty

brightside.me
brightside.me
 • Vyvarujte sa používaniu vášho notebooku spôsobom, že ho máte umiestnený len tak na kolenách, či položený na posteli. Bránite tak ochladzovaniu zariadenia, najmä keď zakrývate otvory slúžiace pre odvod tepla. Ideálne riešenie je použitie špeciálnych stojanov či podložiek, ktoré zabezpečia správne chladenie. Niektoré podložky majú v sebe dokonca zabudované ventilátory pre lepšie chladenie.
 • Vysoká teplota je veľký nepriateľ batérií. Nevystavujte preto zariadenia a samotné batérie slnečnému žiareniu, a tiež ich neodkladajte pri zdroji tepla, napríklad pri radiátoroch.
 • Elektronike nerobí dobre ani prechod z chladu do tepla. Najmä v týchto chladných dňoch si dajte na to pozor. Nechajte váš notebook niekoľko minút nezapnutý, aby sa prispôsobil izbovej teplote a až potom ho zapnite.
 • Ani vášmu smartfónu a jeho batérií nerobí chlad dobre. Ak je to možné, noste ho vo vnútornom vrecku a používajte ochranný kryt.

Monitor

brightside.me
brightside.me
 • Uistite sa, že na váš monitor nesvieti priame slnečné svetlo. Dlhodobé vystavenie slnečným lúčom spôsobuje vyblednutie farieb.
 • Buďte opatrní pri manipulácii s monitorom. Nedotýkajte sa ho prstami, môžete tak poškodiť zobrazovacie body a namiesto zobrazenia farieb vám tam ostanú čierne body.
 • Na čistenie obrazovky používajte mäkkú handričku určenú práve na čistenie obrazovky. Nepoužívajte prostriedky, ktoré výrobca priamo neurčil na čistenie monitora. Takéto prostriedky môžu obsahovať amoniak či alkohol a môžete si tak nenávratne poškodiť vašu obrazovku.
 • Pred zatvorením notebooku sa vždy uistite, že na klávesnici vám neostalo nič, čo môže spôsobiť poškodenie. Stačí skutočne malý predmet či omrvinka a obrazovka vám môže kvôli tomu prasknúť či sa poškriabať.

Kolísanie napätia

brightside.me
brightside.me
 • Počas búrky radšej vypnite počítač zo siete a ak máte káblový internet, odpojte ho tiež. Počas búrky totiž môže v sieti nastať kolísanie napätia, ktoré môže poškodiť vaše zariadenia.
 • V prípade, že žijete v oblasti, kde je kolísanie napätia v sieti bežné, alebo sa obávate o vaše prístroje počas búrok, investujte do prepäťových zástrčiek. Tie dokážu ochrániť vaše zariadenia, a to aj v prípade, ak v blízkosti vás udrie blesk. No nemusia vždy fungovať na 100%, a tak je najistejšou voľbou práve odpojenie zariadení zo siete.

Odstránenie prachu a nečistôt

brightside.me
brightside.me
 • Každé zariadenie potrebuje z času na čas vyčistiť. Dámy často nosia telefón v kabelke, kde sa časom môžu otvory a konektory zaniesť prachom a malými nečistotami. Starostlivo preto očistite všetky porty a otvory, dobre na to poslúži obyčajné špáradlo. Na ostatné časti použite mäkkú handričku.
 • Odporúčame vám vyčleniť priestor určený len na umiestnenie vášho smartfónu. Okrem toho, že budete vedieť, kde presne je, zabezpečíte, že sa nepoškodí od iných predmetov.
 • Raz alebo aj dvakrát ročne by mal byť váš počítač či notebook zbavený prachu aj zvnútra. Ak počítač vydáva hlučné zvuky alebo je neobvykle horúci, je najvyšší čas zahájiť čistenie.
 • Odpojte batériu, odmontujte kryt a všetky časti vyčistite, najlepšie stlačeným vzduchom priamo určeným na takéto čistenie. Ak si nie ste istí ako v tomto bode postupovať, obráťte sa radšej na najbližšie servisné stredisko, kde vám notebook za poplatok vyčistia.

zdroj: babskeveci.sk, brightside.mebestgopower.combatteryuniversity.com

Najnovšie články