Ste si istí, že najväčšou púšťou je Sahara? Ako podľa vás vyzerá čierna diera a kde by ste ju mohli vidieť? Ak chodíte behať každý deň, ste lepší športovec a prospievate svojmu telu? Odpovede na tieto otázky sú celkom prekvapivé a mnohé z nich vás možno zarazia. V nasledujúcom článku sa dozviete ešte omnoho viac.
Ak vás baví naučiť sa niečo nové, prísť na nečakané spojenia alebo si len rozšíriť obzory, ste tu správne. Nasledujúcich 9 mýtov, ktorým ľudia ešte stále veria je už vďaka výskumom vyvrátených.
Vodka je najmenej škodlivý druh alkoholu
Ktovie, ako vznikal tento mýtus. Možno je za ním číra farba vodky a jej porovnávanie s whiskey alebo koňakom. To, že vodka je bezpečnejšia a menej škodlivá, ako iný tvrdý alkohol je mylné tvrdenie. Keďže prirodzeným kvasením dostaneme len do približne 18% alkoholu (napríklad pri výrobe piva alebo vína), v tvrdom alkohole je potrebné zvýšiť obsah alkoholu umelo. Výsledný produkt má škodlivý vplyv na celé telo a navyše vedie k vytváraniu návyku.
Placebo funguje len u ľudí
Výskumy skutočne dokazujú, že placebo na ľudí funguje. Ak vás lekár alebo vy sami presvedčíte, že tabletka, ktorú užívate je skutočný liek, ktorý môže pomôcť, dokážete dosiahnuť rovnako dobré výsledky aj s obyčajnou vitamínovou pilulkou. Vedeli ste však, že placebo funguje aj u zvierat? Samozrejme za účasti človeka, ktorý dokáže ovplyvniť refelx zvierat. Funguje to napríklad u psov, ktorí majú zdravotné problémy a vy im podáte liek. Pes si je schopný vytvoriť reflex, že po podaní lieku nasleduje úľava. Ak mu podáte obyčajný vitamín, dokážete ho prekabátiť rovnako, ako je to u človeka.
Pevné kosti vďaka mlieku
Už od detstva máme mnohí vštepovanú informáciu, že veľa mlieka znamená pre naše telo veľa vápnika, a to je skvelé pre naše kosti. Faktom je, že aj keď je vápnik pre naše telo veľmi dôležitý, množstvo vápnika v mlieku nijako neovplyvní lámavosť či pevnosť našich kostí. Ak teda máte problém s častými zlomeninami, ani litre mlieka vás nezachránia. Vápnik však môžete prijať aj z iných zdrojov. Jedzte viac lososa, mandlí, sardiniek, fazule či fíg. Výskumy totiž dokazujú, že kultúry, ktoré nie sú naviazané na mlieko a nejako veľmi ho nepijú majú dokonca menší problém so zlomeninami.
Od čokolády máme mastnú pleť a akné
Mnoho ľudí verí tomu, že ak jedia príliš veľa čokolády, odzrkadlí sa to na ich pleti. Čokoláde pripisujú vedľajšie účinky ako akné, mastnú a problematickú pleť. V skutočnosti po štúdii, ktorá skúmala vplyv čokolády na pleť môžeme povedať, že táto sladká dobrota našu pokožku nijak neovplyvňuje. Po testovaní ľudí, ktorí zvýšili svoju konzumáciu čokolády bolo dokázané, že sa to nijak neprejavilo na ich koži. Potvrdili to i dermatológovia, takže sa nemusíte ničoho obávať a doprajte si sladkú pochúťku bez výčitiek.
Zabehať si je potrebné každý deň
Ak sa vydáte na cestu športu a rozhodnete sa pre beh, nemusíte sa trápiť každý deň. Výskumy dokazujú, že je pre telo efektívnejšie a lepšie behať len 3 až 4-krát do týždňa miernym tempom. Ak pobežíte asi 9 km/h, za jeden tréning by ste nemali presahovať 30 km vzdialenosť. Tieto parametere sú pre telo najideálnejšie. Každodenným behaním si môžete zvýšiť tlak i riziko ochorenia srdca a nikto vám nezaručuje, že budete zdraví ako repa. Výskum dokazuje, že každodenný beh nie je o nič viac efektívny, ako beh 3 až 4-krát v týždni.
Čierna diera je naozaj diera
Čierna diera aj napriek názvu a predpokladom nie je dierou. Je to priestorový útvar vo vesmíre, ktorý sa sformuje, ak nejaká hviezda „umiera“. Kvôli obrovskej gravitačnej sile, ktorá sa v jej jadre nahromadí ňou neprejde nič, a teda ani svetlo. Keďže ňou neprechádza svetlo, nemôžeme ju jednoducho vidieť. Vedci čierne diery skúmajú pomocou špeciálnych teleskopov a dokážu pozorovať aj hviezdy v blízkosti čiernych dier, ktoré sa chovajú preukázateľne inak, ako tie zvyšné.
Mount Everest je najvyššia hora
Presne takto sme sa to všetci učili. Trošku mätúci je však fakt, že ide len o metre nad morom, a teda Mount Everest vyhráva titul najvyššieho „kopca“ len čo sa týka útvarov nad hladinou mora. 8850 metrov nad morom sa však nevyrovná neaktívnej sopke na Havaji s názvom Mauna Kea. Hoci má uvedenú výšku len niečo cez 4000 metrov nad morom, jej celková výška je viac ako 10 000 metrov. To z nej robí skutočného rekordmana a ak neberieme do úvahy len metre nad morom, potom je tento vulkán na Havajškých ostrovoch naozajstným svetovým víťazom.
Ak udrie blesk do auta, vďaka pneumatikám ste v bezpečí
Aj keď je materiál, z ktorého sú pneumatiky vyrobené výborným izolantom, neznamená to, že ste počas búrky v aute v bezpečí. Tak silný úkaz, akým je blesk predsa nemôže zastaviť zopár centimetrov gumy. Svoje šance zvýšite, ak zavriete všetky okná a dvere a ochranu paradoxne poskytuje aj kovový rám karosérie, ktorý zvedie blesk často priamo do zeme. Určite však nie je dobrý nápad utekať sa skryť počas búrky do auta, ak máte v okolí bezpečnejšie alternatívy.
Sahara je najväčšia púšť
Takmer každého napadne pri slovnom spojení „najväčšia púšť“ Sahara. V mysli si vybavíme obraz horúčavy, neobývaných oblastí bez zdroja vody, obrovské sucho a pieskové duny. Čo však skutočne slovo púšť znamená? Je to oblasť, kde padne minimálne množstvo zrážok. Ak sa teda zameriame na tento fakt, Sahara ide z kola von, pretože ju porazí celkom nečakaný protivník z celkom iného súdka. Najväčšou púšťou s minimálnou hodnotou zrážok je totiž Antarktída. Je to skutočná polárna púšť.
Ktorý fakt vás najviac prekvapil a čo ste naopak už dávno vedeli? Podeľte sa s nami o vaše dojmy v komentároch.
Jana, adme.ru
Nahlásiť chybu v článku