V dnešnej dobe je mnoho teórií, názorov a presvedčení v oblasti výživy a zdravia. Niektoré si protirečia a je len veľmi ťažké rozlíšiť, čo je pravda a čomu vlastne veriť. Naozaj očkovanie proti chrípke spôsobuje chrípku samotnú? Alebo ak jeme sacharidy priberieme? Čo je pravda a čo mýtus? Toto je 9 mýtov v oblasti zdravia, ktorým stále veríme.
# Očkovanie proti chrípke môže spustiť chrípku
Existuje presvedčenie, že práve očkovanie proti chrípke ju môže spustiť. Pravda je ale taká, že očkovanie môže potencionálne spôsobiť bolesť a horúčku, ale to sú len vedľajšie účinky, ktoré obvykle netrvajú dlho. Očkovacia látka síce obsahuje časti vírusu, ale už neaktívneho, preto nespôsobí samotnú chorobu. Podľa farmaceutika Jeremyho Blaisa sa problémy vyskytnú len u niektorých ľudí, pričom nie sú závažné a zvyčajne po dvoch troch dňoch ustúpia.
# Doháňanie spánku funguje
Ak si myslíte, že je zdraviu prospešné dohnať spánok cez víkend, pretože počas týždňa ste málo spali, tak by ste mali vedieť, že je to skôr naopak. Podľa odborníka na spánok Chrisa Bratera nedostatok spánku nie je pre telo naozaj zdravé, ale tým, že si spánok cez víkend zrazu doprajete, môžete úplne narušiť svoj biorytmus. Tento fakt môže mať za následok nespavosť a vy skĺznete znova do toho istého režimu.
# Ak pôjdeme von s mokrými vlasmi, môžeme ochorieť
Ráno je každá minúta drahá a častokrát nie je čas na fénovanie vlasov. Napriek tomu si však ten čas nájdete, lebo už vaša babička vám hovorila, že ak si nevysušíte vlasy predtým ako pôjdete von, môžete ochorieť. Toto tvrdenie sa však nezakladá na pravde. Pravda je, že ak už v sebe máte vírus, ochoriete bez ohľadu na to, či sú vlasy mokré alebo suché.
# Jedením sacharidov priberieme
Takmer v každom druhu jedla sú sacharidy, preto sa im úplne vyhnúť nedá. Faktom ale je, že by sme to ani robiť nemali. Sacharidy totižto pomáhajú vášmu mozgu, srdcu, nervovému systému a svalstvu a sú zdrojom vlákniny a výživy. Ak ich teda úplne odstránite zo stravy, môže sa dostaviť únava, výkyvy nálady a oslabenie imunitného systému.
# Kreatívni ľudia používajú pravú mozgovú hemisféru, zatiaľ čo logicky zmýšľajúci ľavú
Tento mýtus získal popularitu veľmi dávno, kedy sa začalo s operáciami pacientov, ktorí trpeli epileptickými záchvatmi. Počas týchto operácií sa zistilo, že visuospatálne informácie boli lepšie spracované v pravej hemisfére, zaliať čo verbálne informácie v ľavej. Ako však ozrejmil neurochirurg Abhishiek Sharma, postupné mozgové kontroly u zdravých ľudí priniesli výsledok, že kreatívne ako aj logické aktivity spôsobujú rozsiahlu aktiváciu neurónových sietí na obidvoch hemisférach mozgu.
# Mali by sme piť osem šálok denne
Čistá voda je naozaj pre naše zdravie prospešná ale mali by sme ju piť len keď pociťujeme smäd a nie na silu. Tak isto pretrváva názor, že ak budeme denne veľa piť čistej vody, naša pokožka bude zdravá. Pravda ale je, že na pokožku má najmä vplyv okolitá vlhkosť a nie to, čo sa odohráva vnútri nášho tela.
# Ak nebudeme jesť tučné mäso, schudneme
Ak chcete schudnúť, určite vám nepomôže jesť len stravu bez tuku. Ak budete mať stále množstvo kalórií vyššie ako výdaj, táto diéta nebude mať žiadny význam. Je dôležité aby ste si sledovali veľkosť porcií a jedli vyvážene. Pohyb je v tomto prípade samozrejmosťou.
# Pukanie kĺbov vám spôsobí artritídu
Ak zvyknete pukať prstami, ale máte obavu aby ste nemali z toho časom problémy, nebojte sa. Neexistuje totiž výskum, ktorý by dokázal súvislosť medzi týmto zlozvykom a artritídou. Toto ochorenie sa spája najmä s vyšším vekom.
# Rovným sedením sa vyhneme krivému chrbátu
Toto tvrdenie je napoly pravda, napoly mýtus. Chodiť celý deň s vystretým chrbátom a neodpočinúť si, nie je zdravé, tak isto aj sedieť celý deň s vystretým chrbátom. Dôležitý je totiž sklon chrbtice, v akom uhle máte nohy a opierku stoličky. Lekári odporúčajú pri sede mať kolená v 90 stupňovom uhle, pričom nohy by mali ostať rovné na podlahe. Ak máte sedavé zamestnanie určite by ste si tiež mali spraviť niekoľkokrát prestávku, pričom sa postavte, ponaťahujte a prejdite sa.
Poznáte aj vy nejaké mýty, ktorým veľa ľudí stále verí? Dajte nám o nich vedieť v komentároch.
Zuzu, indy100.com
Nahlásiť chybu v článku