Hlavný hygienik SR Ján Mikas vidí možnosť, aby sa za dodržania stanovených hygienických a bezpečnostných predpisov otvorili materské školy i niektoré ročníky základných škôl ešte v tomto školskom roku. Mikas to uviedol pred pondelkovým rokovaním ústredného krízového štábu.
„Okrem ústredného krízového štábu o tom bude v utorok rokovať aj konzílium odborníkov – epidemiológov,“ upozornil Mikas, ktorý od stretnutia ústredného krízového štábu očakáva „zaujímavú diskusiu a dlhé rokovanie“. Hovoriť sa na ňom má aj o režime na hraničných priechodoch.
Budú rúška povinné?
Podobne ako možné otvorenie škôlok a škôl vníma Mikas reálne i perspektívu zrušenia povinnosti nosiť rúška v exteriéri. „Mali by sme byť pripravení, že v uzavretých priestoroch s vyššou koncentráciou ľudí budú povinné, no za dodržania istých podmienok si viem predstaviť, že povinnosť ich nosiť vo vonkajšom prostredí sa zruší,“ naznačil. I v tomto prípade však pripomenul rozhodujúce slovo konzília odborníkov.
Podobný názor má aj minister školstva
V prípade, že budú v letných mesiacoch otvorené letné školy, zameriavať sa budú na výchovu žiakov a čiastočne budú o vzdelávaní. Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) v rozhovore pre TASR uviedol, že budú dobrovoľné zo strany škôl a zriaďovateľov, ale aj zo strany rodičov a detí.
Minister potvrdil, že keď sa povie letná škola, tak to neznamená, že všetky školy budú v lete otvorené. „Chceme ich ponúknuť pre rodičov a deti zo sociálne znevýhodneného prostredia alebo pre tých, ktorí pociťujú, že v týchto mesiacoch nemali plnohodnotné vzdelávanie a mohla by nejakým spôsobom nastať nerovnosť kvality vzdelávania,“ vysvetlil Gröhling. Letná škola ako taká podľa šéfa rezortu školstva fungovala každé letné prázdniny.
Vyučovanie nebude prebiehať klasicky
Princíp letných škôl podľa ministra nespočíva v tom, že žiaci budú sedieť v školských laviciach. „Sme si vedomí, že školy nie sú na to vybavené, aby v nich v júli a v auguste akýmkoľvek spôsobom prebiehalo vyučovanie alebo stretávanie sa, či už je to po stránke klimatizácie, vybavenia alebo personálneho zabezpečenia,“ poznamenal minister.
Premiér Igor Matovič (OĽaNO) začiatkom mája pripustil, že deti by mohli mať počas letných prázdnin možnosť aspoň mesiac chodiť do škôl a dobehnúť zameškané učivo. Vysvetlil, že ak to umožní situácia a čísla budú naďalej priaznivé, bolo by to v prospech detí. Na sociálnej sieti vysvetlil, že desiatky tisíc detí nemajú doma internet, tablet či počítač a keď sa im skončia „prázdniny“ a následne aj skutočné letné prázdniny, budú v nevýhode voči svojim rovesníkom.
Školy a školské zariadenia sú z dôvodu šírenia nového koronavírusu zatvorené od marca. Počas mimoriadneho prerušenia vyučovania v školách sa vzdelávanie realizuje dištančnou formou.
Nahlásiť chybu v článku