Príspevok vo výške 86,8 eur môžu získať seniori, tehotné ženy či osamelí rodičia. Ide o ochranný príspevok, o ktorom mnohí Slováci nevedia, no mnohých by táto suma potešila. Jeho výška sa pritom od októbra 2023 zvýšila.
O príspevku informovalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky na svojej webovej stránke. Príspevok je určený na to, aby zabezpečil osobné výdavky člena domácnosti, ktorý nemá možnosť zabezpečiť si príjem alebo zvýšiť ho vlastnou prácou. Je pritom časťou pomoci v hmotnej núdzi a vypláca sa každý mesiac.
Od októbra minulého roka stúpol o 11,1 eur v súvislosti s navýšením životného minima. Pomoc v hmotnej núdzi sa však valorizovala až v októbri. O ochranný príspevok musíte požiadať.
Kto má nárok na príspevok?
Nárok na tento príspevok má človek, ktorý
- dosiahol vek potrebný na nárok na starobný dôchodok,
- je poberateľom predčasného starobného dôchodku,
- je invalidný z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %,
- je tehotná žena od začiatku ôsmeho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom,
- je osamelý rodič, ktorý sa osobne, celodenne a riadne stará o dieťa do jedného roka veku dieťaťa,
- sa osobne, každodenne a riadne stará o fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím odkázanú na opatrovanie; to platí aj na čas, v ktorom sa fyzickej osobe poskytuje odľahčovacia služba podľa zákona o sociálnych službách,
- sa zúčastňuje na resocializačných programoch v resocializačnom stredisku pobytovou formou, v rámci ktorých si nemôže zabezpečiť príjem vlastnou prácou.
- má nepriaznivý zdravotný stav, za ktorý sa na účely tohto zákona považuje choroba, úraz alebo karanténne opatrenie, pre ktoré je fyzická osoba uznaná ošetrujúcim lekárom za dočasne práceneschopného na viac ako 30 po sebe nasledujúcich dní,
- je fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím a je odkázaná na osobnú asistenciu alebo opatrovanie alebo sociálnu službu v zariadení pre fyzické osoby, ktoré sú odkázané na pomoc inej fyzickej osoby alebo domácu opatrovateľskú službu.
Nahlásiť chybu v článku