Plastelína je veľmi obľúbenou detskou hračkou, ktorá vašu ratolesť dokáže zabaviť aj na hodiny. V klasických plastelínach, aké si pamätáme z detstva, sa však nachádza dosť škodlivých látok. Určite vás poteší fakt, že takúto hračku dokážete aj vyrobiť.
Plastelína je určená na modelovanie rôznych predmetov. Dieťa si z nej dokáže vyrobiť v podstate úplne čokoľvek, čo mu napadne a existujú naozaj rôzne farby, ktoré môže kombinovať podľa vlastného uváženia. Plastelína sa taktiež používa aj na vytváranie modelov, ktoré slúžia pri práci. Základné zložky modernej plastelíny je kombinácia soli, vazelíny a mastných kyselín. Najlepšie na tom je, že v súčasnosti sa dá vyrobiť aj ekologicky.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Ekologická plastelína
Portál Zero Waste Slovakia uverejnil návod, podľa ktorého si dokážete vyrobiť ekologickú plastelínu. Veľkou výhodou je, že sa nemusíte báť, keď z nej dieťa ochutná, pretože nie je jedovatá. Na rozdiel od klasickej plastelíny ju ľahko dostanete aj z koberca.
Recept
- 500 gramov pšeničnej múky
- 150 gramov kuchynskej soli
- 3 PL kyseliny citrónovej
- potravinárske farby alebo korenie, ktoré plastelínu zafarbí (kari, paprika, škorica)
- 500 mililitrov vody
- 5-8 PL kuchynského oleja
Vodu priveďte do varu, pridajte olej. Zmes múky, kyseliny citrónovej, soli a farbiva vmiešajte, a potom len mieste rukami. Podľa portálu vydrží plastelína v chladničke aj polroka, keď je poriadne zabalená.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Ďalší recept, ktorý bol uvedený pod komentármi, obsahuje:
- 150 gramov hladkej múky
- 250 mililitrov vody
- 2 PL octu
- 75 gramov soli
- 1 PL olej
- farbivo
Ingrediencie sa len zmiešajú dokopy a môžete sa zahrať spolu s vašimi deťmi.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Je úžasné, že môžete pre svoje deti vytvoriť ekologickú hračku z ingrediencií, ktoré máte priamo vo svojej kuchyni. Nielen, že ušetríte prírodu, ale aj svoju peňaženku.
Nahlásiť chybu v článku