Dopestujte si bohatú úrodu uhoriek v plastových fľašiach. Postup je jednoduchý a dokonca nepotrebujete ani záhradu!

Mary

Ovocie či zelenina z vlastnej záhrady je bezpochyby proste najlepšia. Čo ale robiť ak nemáte záhradu? Nemusíte zúfať. Napríklad uhorky si viete dopestovať aj na balkóne. Pomôžu vám pritom iba obyčajné plastové fľaše. Ak ste o tejto metóde pestovania ešte nepočuli, tak pozorne čítajte. 

uhorky 1
plodovie.ru

Plastové fľaše máme k dispozícií takmer vždy a všade. Majú rôzne využitia, od kŕmitok pre vtáky až po pomôcky v kuchyni. Viete ich využiť aj na vypestovanie uhoriek. Tento spôsob je veľmi jednoduchý a takmer zadarmo.

Výhody tejto metódy

Ak bývate v byte a nemáte benefit vlastnej záhrady, uhorky si dopestujete v pohodlí balkónu. Veľké črepníky potrebujú veľa miesta a málokedy sa nám podarí zohnať presne taký, aký by sme potrebovali. Plastové fľaše sú skvelou náhradou za kvetináče či iné obrovské nádoby. Ďalšou výhodou plastových fliaš pri pestovaní zeleniny je, že sú priehľadné a slnečné lúče sa tak dostanú rýchlejšie priamo ku koreňom.

Budete potrebovať:

5 litrovú plastovú fľašu (vystačí na 2 – 5 rastlín)

výsevný substrát

semienka šalátovej uhorky

alobal

Ako na to?

Vyberte si plastovú fľašu, ktorú chcete použiť na pestovanie. Vrchnú časť fľaše odrežte a do spodnej časti urobte niekoľko drenážnych otvorov. Otvory zo spodku fľaše budú slúžiť na odvádzanie prebytočnej kvapaliny. Obvod fľaše obaľte alobalom, tento trik zamedzí prenikaniu nebezpečného UV žiarenia ku koreňom rastliny.

uhorky 2
plodovie.ru

Ak máte fľašu takto pripravenú, nasypte do nej pôdu tak, aby siahala takmer po okraj, čiže asi 1 centimeter od okraja fľaše.

Ešte pred tým, ako dáte semienka do pôdy, je dobré ich ošetriť proti pliesňam a chorobám. Takto prispejete aj k ich rýchlejšiemu vyklíčeniu. Účinnou ochranou v tomto prípade je 2% roztok manganistanu draselného. Semienka môžete do roztoku namočiť na 10 – 12 hodín, kým nenapučia, alebo ich môžete nechať napučať na vlhkej handričke.

uhorky 3
quiet-corner.com

Takto pripravené semienka môžete sadiť do pôdy. Následne zalejte vodou tak, aby mali dostatočnú vlahu a prikryte druhou časťou fľaše. Vytvoríte si tak provizórny skleník. Ak sa vám táto metóda nepozdáva, môžete vyskúšať aj inú. Semienka nechajte pred výsadbou naklíčiť. Vezmite pár vrstiev novinového papiera, namočte ich do vody a nechajte odkvapkať. Na takto pripravený papier dajte semienka. Klíčky sa pri izbovej teplote objavia za 2 – 4 dni.  Ak už klíčky vyšli, dajte semená do pôdy.

uhorky 4
plodovie.ru

Veľmi dobrý trik je tiež aj keď uhorky zasadíte do obráteného hrdla fľaše, ktorý potom vložíte do nádoby s vodou. Nemusíte sa báť, že zabudnete na zálievku pretože uhorka si vezme toľko vlahy koľko bude potrebovať.

Starostlivosť o uhorky

Pri pestovaní uhoriek týmto spôsobom myslite na to, že uhorka potrebuje teplé a vlhké prostredie. Nezabúdajte teda na pravidelné zalievanie, buďte ale opatrní. S vodou by ste to nemali preháňať – predídete tak vzniku plesní.

uhorky 5
plodovie.ru

Ak chcete mať bohatú úrodu, nezabúdajte ani na zaštepenie. Uhorky zaštepte po treťom či štvrtom liste, aby sa vám vytvorili výhonky po stranách. Na týchto výhonkoch budú neskôr rásť ďalšie plody.

uhorky 6
plodovie.ru

Ak máte uhorky zasadené, preniesť na balkón ich môžete keď sa vonku oteplí a nočné teploty nebudú drasticky klesať. To znamená, že niekedy v priebehu mesiaca apríl. Prípadne môžete fľašu vložiť do pôdy, plastový obal nepoškodí korene a zároveň vám aj ušetrí množstvo vody pri zalievaní.

Tento typ sadenia je skvelým trikom, ako si vypestovať fantastické uhorky len na balkóne. Určite ho vyskúšajte. Prajeme vám príjemné sadenie.

 (Marianna), plodovie.ru

Najnovšie články