AKTUÁLNE: Na Slovensko príde piesok zo Sahary. Zašpinené tak dnes bude všetko od áut, záhradného nábytku, až po parapetné dosky

Lucia Mužlová

Foto: pxhere

Ako informovalo imeteo.sk, nad územím Slovenska sa už aktuálne nachádza piesok zo Sahary. Predpokladá sa, že masívne množstvo prachu zašpiní nie len okná, ale aj odparkované autá. Koncentrácia prachu vzrastie a postupne začne znečisťovať okolie.

Foto: flickr

Mnohí pozorujú sfarbenú oblohu do oranžových farieb. To znamená, že piesok sa už vo výškach kumuluje a je len otázkou času, kedy dopadne aj na povrch. Keďže by malo pršať, je možné, že oranžové budú aj chodníky. Už v nedeľu sa prvé koncentrácie prachových častí objavili na juhu Španielska, či Francúzska. Počas včerajšieho dňa začal prúdiť nad strednú Európu.

So saharským pieskom sa na našom území stretnete najmä počas popoludnia, kedy začne od juhozápadu na našom území pršať. Ako budú vypadávať jednotlivé kvapky, tak na ne sa naviažu tieto prachové častice, ktoré potom dopadnú na zem. Zašpinené tak dnes bude všetko, čo oprší. Vaše autá, záhradné stoly a stoličky, či parapetné dosky.

Aké počasie nás však čaká najbližšie dni? Na západnom Slovensku a v Tatrách môže fúkať silný vietor. Varuje pred ním Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý v tejto súvislosti vydal výstrahu prvého stupňa. Na západe môže mať miestami vietor priemernú rýchlosť 12 až 15 m/s (45 až 55 km/h) a v nárazoch 18 – 23 m/s (65 – 85 km/h). „Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ upozorňuje SHMÚ na svojej webstránke. V Tatrách v polohách nad pásmom lesa môže fúkať ešte silnejší vietor. Miestami môže mať v nárazoch rýchlosť 30 – 37 m/s (110 – 135 km/h). Takáto rýchlosť predstavuje podľa SHMÚ potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo.

Foto: pxhere

Počasie u nás ovplyvňuje tlaková níž. Oblačno až zamračené, na mnohých miestach občasný dážď. Teploty 10 až 15 stupňov Celzia. Na západnom Slovensku prevažne zamračené, občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 9 až 6 a najvyššie denné 12 až 15 stupňov C. Na strednom Slovensku prevažne zamračené, občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 8 až 3 a najvyššie denné 10 až 14 stupňov C. Na východnom Slovensku prevažne zamračené. Najnižšie ranné teploty 8 až 4 a najvyššie denné 10 až 14 stupňov C.

Počasie na horách: Vo výške 1000 m prevažne zamračené, občasný dážď. Najnižšia ranná teplota 3 a najvyššia denná 8 stupňov C. Vo výške 1500 m prevažne zamračené, občasný dážď. Najnižšia ranná teplota 1 a najvyššia denná 5 stupňov C. Vo výške 2000 m prevažne zamračené, sneženie. Najnižšia ranná teplota -1 a najvyššia denná 3 stupne C.

Najnovšie články