Na Slovensku je 27 nových prípadov nákazy vírusom COVID-19. K včerajšiemu dňu to bolo 336 pozitívnych vzoriek a celkovo 7196 negatívnych. Celkovo je u nás nakazených 363 osôb.
Od tlačovky Igora Matoviča, na ktorej oznámil, že testovať budú aj súkromné laboratória ešte neboli tieto štatistiky zverejnené, ani pripočítané k živým prípadom. To, prečo sa nedokážu skoordinovať stále nie je jasné. Za včerajší deň celkovo otestovali 688 vzoriek, z toho bolo 661 negatívnych.
Po prepustení z bojnickej nemocnice zomrel pacient s koronavírusom
Po prepustení z bojnickej nemocnice v pondelok zomrel pacient pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19. O úmrtí pacienta v domácej liečbe informovala na svojom portáli televízia Joj s tým, že má ísť o 60-ročného muža. Ministerstvo zdravotníctva úmrtie muža potvrdilo, presnú príčinu smrti však musí určiť pitva.
„Môžeme potvrdiť, že ide o pacienta, ktorý bol pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19. Aktuálne čakáme na výsledky pitvy, ktorá ukáže, čo bolo primárnou príčinou úmrtia,“ informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Koronavírus v Taliansku
Talianska vláda predĺžila platnosť prísnych opatrení vrátane zákazu vychádzania na spomalenie šírenia nového koronavírusu minimálne až do 12. apríla. V pondelok to oznámil minister zdravotníctva Roberto Speranza, píše agentúra AFP.
Vedecký výbor, zriadený na poskytovanie odborného poradenstva štátnym orgánom pre boj s koronavírusom, na svojom zasadnutí odporučil predĺženie „všetkých príslušných opatrení najmenej do Veľkej noci“, uviedol vo vyhlásení Speranza.
Oficiálne Taliansko doposiaľ zaznamenalo 101.739 nakazených a 11.591 úmrtí, čo je celosvetovo najhoršia bilancia v rámci súčasnej koronavírusovej pandémie. Spomínané opatrenia, zavedené v prvej polovici marca, mali platiť do 3. apríla.
Svetová zdravotnícka organizácia pripustila, že rúška nemusia mať žiadny účinok
Neexistuje dôkaz o tom, že by rúška na tvár nosené ľuďmi na verejnosti mali pozitívny vplyv v boji proti šíreniu nákazy nového koronavírusu. Vyhlásil to v pondelok na tlačovej konferencii v Ženeve šéf núdzových operácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Mike Ryan.
„V skutočnosti existuje niekoľko dôkazov, ktoré naznačujú opak,“ povedal podľa agentúry DPA. WHO poukazuje na to, že ľudia si môžu pri odoberaní rúšok nesprávnym a nebezpečným spôsobom kontaminovať ruky a že ich nositelia sa častejšie dotýkajú svojej tváre.
Hlavná odborníčka WHO pre koronavírus Maria Van Kerkhoveová povedala, že organizácia odporúča verejnosti, aby rúška nosili iba pacienti, ktorí sa zotavujú doma a tí, ktorí sa o nich starajú.
Ryan varoval, že riziko kontaminácie sa teraz z verejných prostredí presunulo do domácností a preto by ľudia mali dôkladne sledovať svoj zdravotný stav a zdravie svojich blízkych. Podozrivé prípady v rodinách treba rýchlo rozpoznať a oddeliť od ostatných členov rodiny. Ostatní členovia rodiny, ktorí mohli byť nakazení, by mali zostať v karanténe.
Nahlásiť chybu v článku