Na Slovensku pribudlo xx nových prípadov nákazy koronavírusom, doteraz sa tak zaznamenalo 1630 pozitívnych vzoriek.
K včerajšiemu dňu to bolo 1607 pozitívnych a 203 911 negatívnych vzoriek. Za včerajší deň otestovali 936 vzoriek. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo 1452 pacientov, dnes pribudli 4 noví vyliečení pacienti. Na Slovensku celkovo evidujeme 28 úmrtí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a stránka korona.gov.sk.
Prezidentka Čaputová nemá koronavírus
Prezidentka Zuzana Čaputová aj zamestnanec Kancelárie prezidenta SR, ktorý bol v kontakte s infikovanou osobou, majú negatívne testy na nový koronavírus. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec. „Naďalej však zostávajú v platnosti prijaté preventívne opatrenia a program prezidentky je až do výsledkov opakovaného testovania v najbližších dňoch zrušený,“ doplnil Strižinec.
Desať miliónov prípadov nákazy dosiahneme na budúci týždeň
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu uviedla, že podľa jej očakávania prípady nákazy novým koronavírusom dosiahnu vo svete počet desať miliónov na budúci týždeň, a varovala, že vrchol pandémie v Severnej a Latinskej Amerike ešte len príde. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.
„V prvý mesiac tejto nákazy dostala WHO hlásenia o menej než 10 000 prípadoch. V posledný mesiac boli nahlásené takmer štyri milióny prípadov,“ povedal šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na virtuálnej tlačovej konferencii.
„Očakávame, že celkovo desať miliónov prípadov nákazy dosiahneme na budúci týždeň,“ dodal šéf WHO. „Toto je vecné memento, že aj keď ďalej hľadáme vakcíny a lieky, máme naliehavú zodpovednosť urobiť všetko, čo môžeme, s prostriedkami, aké máme teraz, aby sme zastavili prenos a zachraňovali životy,“ zdôraznil Tedros.
Nový koronavírus zabil najmenej 477 500 ľudí a nakazilo sa ním takmer 9,3 milióna osôb, ako ukazujú údaje zhromaždené z oficiálnych zdrojov agentúrou AFP. Koronavírus sa začal šíriť vlani v decembri z Číny, kde ho prvýkrát zistili. Riaditeľ WHO pre núdzové situácie Michael Ryan varoval, že koronavírus v Severnej a Latinskej Amerike stále vyčíňa a na zastavenie jeho šírenia je nutná veľmi dôrazná reakcia vlád.
„Epidémia v Amerikách je vo všeobecnosti stále intenzívna. Obzvlášť intenzívna je v Strednej a Južnej Amerike,“ povedal Ryan. „Vidíme neustále a znepokojujúce pokračovanie tohto trendu, pričom mnoho krajín zaznamenalo za posledný týždeň 25- až 50-percentný nárast prípadov. Žiaľ, pandémia v mnohých krajinách v oboch Amerikách ešte nedosiahla vrchol,“ vyhlásil Ryan. To podľa neho „pravdepodobne vyústi do neustáleho pribúdania prípadov nákazy a úmrtí“.
Nahlásiť chybu v článku