V bratislavskej mestskej časti Petržalka sa vzdalo funkcie 21 z 24 riaditeliek tunajších materských škôl. Riaditeľky tak reagujú na vedenie mestskej časti Petržalka, ktoré podľa nich zasahuje do ich odbornosti a spochybňuje ich postupy. Taktiež malo na nich vyvíjať nátlak na protiprávne konanie. Riaditeľky to oznámili na štvrtkovej tlačovej konferencii.
Riaditeľky chcú skončiť vo svojich funkciách ku koncu mája. Prekáža im, že sú zo strany mestskej časti označované za neschopné a neovládajúce svoje kompetencie. Dôvodom ich abdikácie je podľa ich slov aj nabádanie na porušovanie zákona na ochranu osobných údajov. Niektorí petržalskí miestni poslanci chcú pre túto situáciu iniciovať mimoriadne zasadnutie miestneho zastupiteľstva.
Starosta Petržalky Ján Hrčka v pondelok (20. 5.) oznámil, že chce riešiť problém s prijímaním detí do materských škôl. Navrhuje preto zvýšiť poplatok pre všetky deti, ktoré nemajú trvalý pobyt v Petržalke, na 300 eur mesačne. Za deti s trvalým pobytom v mestskej časti by rodičia aj naďalej platili poplatok 30 eur mesačne. Samospráva chce týmto návrhom všeobecného záväzného nariadenia vyriešiť dlhoročný problém spočívajúci v tom, že mnoho prijatých detí malo trvalý pobyt mimo Petržalky, alebo boli mladšie ako tri roky.
„V Petržalke sme mali dlhodobý problém s prijímaním detí do materských škôl. Preto som sa rozhodol, že v prvom kroku pošlem všetkým riaditeľkám odporúčania s kritériami, podľa ktorých majú prijímať deti. Boli to veľmi jednoduché a stručné odporúčania – nech majú prijaté deti k 1. januáru 2019 trvalý pobyt v Petržalke a nech majú k 31. augustu 2019 aspoň tri roky,“ povedal Hrčka.
Postupne sa stretol s riaditeľkami všetkých 24 materských škôl v Petržalke. „Od viacerých z nich som sa však dozvedel, že sa našimi odporúčaniami riadiť nebudú a naďalej budú vyberať deti podľa svojho vlastného uváženia, pretože je to ich zákonná kompetencia. Znamenalo by to, že by sme tento rok museli opäť stovkám rodičom z Petržalky oznámiť, že pre ich dieťa nie je v našich škôlkach miesto,“ tvrdí starosta s tým, že preto pristúpil k „radikálnejšiemu“ riešeniu.
Nahlásiť chybu v článku