Bláznivé počasie si robí čo chce. V Alpách aktuálne napadlo 30 centimetrov čerstvého snehu

Lucia Mužlová

Foto: archív TASR

Keď sneží počas letných mesiacov, zrejme to prekvapí každého. Počasie sa v posledných týždňoch, no globálne aj v posledných rokoch veľmi zmenilo a nastúpili extrémne zmeny. Tie sa týkajú teplôt, zrážok a aj sily vetra a podobne. Minulý týždeň sa napríklad v Poľsku vyskytlo niekoľko menších tornád, čo v minulosti neexistovalo.

Klimatické zmeny nás ovplyvňujú, či už to pociťujeme viac alebo menej a určite je to aktuálna téma, o ktorej sa aj v médiách veľa hovorí. Ak pravidelne sledujete správy o počasí, potom vám určite neunikla ani aktuálna informácia z Álp. Uprostred júla tu napadlo 30 centimetrov čerstvého snehu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Fluhalp Zermatt (@bergrestaurant_fluhalp) on

Ako informoval portál imeteo, v Alpách zažili veľmi zaujímavý začiatok týždňa. Okrem ochladenia tu totiž prišla aj čerstvá snehová nádielka.  Tú priniesla presúvajúca sa tlaková níž, ktorá do oblasti priniesla potrebnú vlhkosť a aj chladnejší vzduch. Hranica sneženia poklesla aj pod 3000 m n.m. a sneženie zasiahlo najmä švajčiarske a talianske Alpy. Hranica sneženia sa pohybovala už na výške 2000 m n.m. Oveľa viac snehu však pripadlo vo vyšších polohách. Napríklad na Matterhorne napadlo až cez 30 cm čerstvého snehu. Zatiaľ čo do Álp prišla výrazná snehová nádielka, tak južné strany Álp v nižších polohách zápasili s výdatným dažďom. Sneh sa však v Alpách dlho nevydrží a už dnes sa bude výrazne topiť.