Viacerí by si mali brať príklad. Poslanci vo Švédsku nemajú autá, asistentov, ani nárok na kávu zadarmo

Zuzana Fulopova

Foto: archív TASR

Všetci vieme, že naša politická situácia je v tomto období napätá. Pomaly strácame nádej, že zastávať funkciu v parlamente budú ľudia, ktorým pôjde naozaj o blahobyt nás všetkých. Nemali by sme však strácať nádej a veriť, že takí existujú. Ak sa vybuduje správny systém, tak sa to dá. Ako píše portál BBC News, príkladom dobrého fungovania politického systému krajiny je Švédsko.

Článok pokračuje pod videom ↓

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Väljarskolan (@valjarskolan) on

Švédsko je považované za jednu z najlepších krajín pre život. Pričinili sa o to aj švédski poslanci, ktorí zaviedli úsporné opatrenia. Pokladajú sa za obyčajných ľudí, a ako takí, nemajú výhody oproti ostatným. „Sme obyčajní občania. Nedáva zmysel dávať poslancom osobitné privilégiá, pretože našou úlohou je zastupovať občanov a poznať realitu, v ktorej žijú. Zastupovanie občanov je samo o sebe výsadou, pretože máme možnosť ovplyvniť priebeh krajiny,“ vyjadril sa poslanec Sociálnodemokratickej strany Per-Arne Hakansson pre BBC.

Parlament má len tri autá

Parlament vlastní len tri autá, ktoré využívajú na oficiálne účely len premiér a traja podpredsedovia. Každý poslanec môže ale požiadať o auto, ak na to má dobrý dôvod. Dokonca aj taxíky využívajú ostatní členovia parlamentu iba v nevyhnutných prípadoch. Jediný benefit majú v ročnej karte na požívanie verejnej dopravy, ktorú dostávajú na začiatku mandátu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lizeth (@introverted_travels) on

Plat ako bežný človek?

Hrubá mzda poslanca švédskeho parlamentu je približne 66 900 SEK (približne 6 350 EUR), čo je však vo Švédsku menej ako dvojnásobok mzdy učiteľa na základnej škole. Dokonca do roku 1957 poslanci nepoberali žiadny plat, až dospeli k rozhodnutiu, že žiadnemu občanovi by sa nemalo brániť stať sa poslancom z ekonomického dôvodu. Regionálny politici však nemajú nárok na plat, tu sa politická činnosť vníma ako aktivita popri zamestnaní. Čo sa týka rozhodovania o zvýšenie platu, žiadny z poslancov nemá túto moc. Platy poslancov určuje nezávislí výbor pod názvom Riksdagens Arvodesnamd, zložený z predsedu a dvoch nezávislých zástupcov.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Política Internacional🗺️ (@internationalpoliticks) on

Byty

Iba poslancovia žijúci mimo Štokholmu majú nárok na verejné byty. Pritom ide väčšinou o jednoizbové byty s priemernou rozlohou 45 metrov štvorcových, obvykle skromne zariadené s možnosťou jednoročného upratovania. Jednoducho povedané, poslanci si ich musia upratovať sami. Okrem toho, tieto byty slúžia výlučne len poslancom, nie rodinným príslušníkom.

Stravovanie

V budove parlamentu neexistuje obsluha, každý poslanec si kupuje sám kávu a jedlo, pričom po konzumácii si musí odložiť všetok použitý riad sám na miesto. Neexistuje tu možnosť jesť v drahých reštauráciách za verejné peniaze.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Isabelle Waldenvik (@isabellewald) on

Žiadny asistent alebo poradca

Nikto z poslancov nemá nárok na svojho vlastného asistenta, alebo poradcu. Každá strana dostane od štátu určité peniaze na vytvorenie  sekretariátu strany, ktorý funguje pre všetkých. Nikto z poslancov nemá osobného tajomníka, o svoj denný program, prejav, či organizáciu stretnutí sa stará každý poslanec sám.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Isabelle Waldenvik (@isabellewald) on

Dôchodok

Bývalí poslanci vo Švédsku nemajú nárok na dôchodok. Vyplácaný je im len určitý druh odstupného vo výške 85 percent z platu po dobu dvoch rokov. Aby ho však dostali v druhom roku, musia dokázať, že si hľadajú druhé zamestnanie. Ak dostanú iný mandát, automaticky strácajú výhody.

Myslíte si, že by sme sa v mnohých veciach mali inšpirovať? Švédsky politický systém je často kritizovaný kvôli svojej prehnanej korektnosti. Otázkou ostáva, či by sme niektoré kroky nevedeli aspoň čiastočne implementovať, nie v plnej miere, no ako inšpirácia je Švédsko jednou z tých najvyspelejších ľudí, kde sú občania s fungovaním krajiny spokojní. Samozrejme, na záver je potrebné podotknúť, že Švédsko je iná krajina s inou mentalitou a históriou. To, čo funguje u nich síce čelí kritike, no je otázne, či by to mohlo fungovať aj inde vo svete.

Najnovšie články