Na Slovensko prichádzajú nebezpečné a silné búrky: Vieme kedy a kde ich môžete očakávať

Kristína Hagarová

Foto: Flickr (texaus1)

Na Slovensku sú posledné dni plné slnka a letných horúčav. To však so sebou neodmysliteľne nesie aj riziko búrok z tepla. Ako sa zdá, tie čoskoro udrú aj na našom území.

Ako uvádza portál Imeteo, na viacerých miestach bol v stredu zaznamenaný letný deň, pričom teplota vystúpila nad hranicu 25 °C. Vo štvrtok bude ešte teplejšie a prílev teplého vzduchu bude vrcholiť. Najteplejšie by malo byť na západe Slovenska a vo Východoslovenskej nížine, kde by mohli teploty dosiahnuť až +31 °C.

Búrky naberú na sile

Druhá polovica dopoludnia však bude nebezpečná. Počas štvrtka bude vrcholiť prílev teplého vzduchu, a to pred blížiacim sa studeným frontom, ktorý začne počasie ovplyvňovať už tento deň. Nepôjde o plošné búrky, hrozia lokálne silné, dokonca až supercelárne búrky. Tie by mali udrieť hlavne na východe Slovenska. Prvé sa vyskytnú v okolí Tatier a Prešovského kraja a práve tieto by mohli nabrať charakter supercely, pričom budú postupovať zo západu na východ.

Okrem prívalových zrážok sú pri takomto type búrky typické aj krúpy či tornáda. Popoludní sa preto musíme pripraviť na silné búrky, ktoré hrozia najmä na východe, kým na západe bude slnečno a horúco. Aj na západnom Slovensku však v piatok skoro ráno bude padať výrazný dážď a nemožno vylúčiť ani búrky, budú však slabšie ako na východe.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk
2
Komentovať