BLESKOVÁ SPRÁVA: Počty obetí úmyselne tajili. Čína priznala, že mŕtvych je oveľa viac

TASR

Foto: TASR/AP

Úrady v čínskom meste Wu-chan, ktoré je epicentrum pandémie nového koronavírusu, revidovali v piatok počet úmrtí na 3699, čo je o 1290 viac ako sa doteraz uvádzalo. Informujú o tom agentúry DPA a AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pracovná skupina pre oblasť prevencie a kontroly zverejnila aktualizovaný údaj po týždňoch pochybností o oficiálnom počte obetí, keďže v ostatných vážne zasiahnutých krajinách zomrelo na vírus viac ako 10.000 osôb.

Ľudia sa ani nedostali do nemocníc

Skupina podľa denníka The Guardian uviedla, že dôvodmi zvýšenia bilancie je pridanie pacientov, ktorí sa nedostali do nemocníc, oneskorené, nesprávne alebo dvakrát nahlásené prípady, ako aj problémy s koordináciou informácií hlásených zo súkromných nemocníc, dočasných nemocníc a iných zdravotníckych zariadení, ktoré sa o  pacientov starali.

„Život a ľudia sú prvoradé. Každá obeť počas epidémie nie je len zdrojom smútku pre jej rodinu, ale aj pre mesto. Chceli by sme vyjadriť úprimnú sústrasť rodinným príslušníkom tých, ktorí zomreli počas epidémie, ako aj našim priateľom a zdravotníckemu personálu, ktorí obetovali svoj život,“ píše sa v stanovisku pracovnej skupiny.

Pandémia koronavírusu si podľa predchádzajúcich údajov vyžiadala v Číne 4632 obetí a 84.918 ľudí sa vírusom nakazilo.