Obrovský krok v histórii: Ženy budú môcť po prvý raz menovať biskupov

Kristína Hagarová

FOTO TASR - Jaroslav Novák

Aj cirkev sa musí posúvať ďalej. Dôkazom je novinka, ktoré zaviedol pápež František. Ten po prvýkrát vymenuje ženy do predtým mužského vatikánskeho výboru, ktorý mu pomáha vybrať svetových biskupov.

Ako uvádza portál CTV News, uviedol to v rozhovore pre Reuters. Ako dôvod povedal, že ženám chce dávať vo Svätej stolici viac vyššie postavených pozícií. Nové pravidlá vstúpili do platnosti minulý mesiac a umožňuje každému katolíkovi, ktorý je pokrstený, viesť väčšinu vatikánskych oddelení a nezáleží na tom či je žena, alebo laik.

Ženám chce dať príležitosť

V rozhovore tiež poznamenal, že chce dať ženám príležitosť a po prvý raz v histórii vymenuje dve ženy, ktoré budú súčasťou výboru na voľbu biskupov. Podľa portálu je tento krok historicky veľmi významný, pretože ženy budú mať vďaka nemu prvý raz slovo pri menovaní biskupov.

Medzi ženy, ktoré momentálne vo Vatikáne zastávajú najvyššie funkcie, patria prvá riaditeľka Vatikánskych múzeí Barbara Jatta a zástupkyňa riaditeľa vatikánskej tlačovej kancelárie Cristiane Murray, pričom obe menoval pápež František.

0
Komentovať