Mnohí rodičia sú nahnevaní. Napriek miliónom na učebnice musia na knihy či zošity doplácať

Kristína Hagarová

Foto: TASR - Martin Baumann/unsplash

Na začiatku školského roka dostávajú rodičia správy o tom, koľko musia doplatiť za knihy či pracovné zošity, ktoré si deti museli objednať. A to napriek tomu, že školy dostali na učebnice milióny.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako upozorňuje portál TV Noviny, situácia sa opakuje každý rok a zatiaľ žiadny minister školstva nezariadil, aby rodičia nemuseli doplácať. Portálu poslala mamička žiaka na druhom stupni základnej školy zoznam, koľko musí doplácať za synove učebnice. Učebnica na slovenčinu ju stojí 13 eur, angličtina päť, geografia štyri eurá, osem eur musí dať za atlas a za dejepis aj biológiu po štyri eurá. To je spolu 38 eur.

Doplácajú napriek miliónom na učebnice

Samozrejme, čím je v domácnosti žiakov viac, tým väčšmi to rodičia pocítia na svojich peňaženkách. Niektoré školy ešte nevedia, či budú rodičia niečo doplácať. Kým ministerstvo poslalo najprv znížený príspevok, nakoniec našli ďalšie milióny. Na knihy pre prváka je tak vyčlenená suma 43 eur, ostatní žiaci dostanú 20,50 eura. To však nestačí na pracovné zošity.

Minister školstva momentálne avizuje novú učebnicovú politiku, ktorú chce predniesť v septembri tohto roka. Aj keď portál tvrdí, že riaditelia si nepamätajú, že by niektorý rodič nevedel uhradiť čiastku za učebnice či pracovné zošity, ponúkajú aj možnosť uhradiť to na splátky. Niekedy sa tiež stane, že knihy zaplatí učiteľka a rodičia jej to neskôr vrátia.

Najnovšie články