Zavedie sa opäť automat na minimálne dôchodky? Mnohí seniori by si tak mohli prilepšiť, je v tom však háčik

TASR

Foto: TASR archív

Koaličná Slovenská národná strana (SNS) súhlasí s návrhom ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša (Hlas-SD) na zvýšenie minimálnej mzdy. Ako podmienku na podporu tohto návrhu si však kladie obnovenie automatu na minimálny dôchodok na úrovni tretiny priemernej mzdy.

„Slovenská národná strana podporí návrh ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša, aby 60 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve bola minimálna mzda len za podmienky, že koaliční partneri odsúhlasia opätovné zavedenie minimálneho dôchodku vo výške 33 % priemernej mzdy v hospodárstve,“ uviedla v stanovisku SNS.

Zavedie sa opäť automat?

Národniari pripomenuli, že ešte v roku 2019 sa im podarilo presadiť automat na minimálne dôchodky na úrovni 33 % priemernej mzdy. V súčasnej podobe však už minimálny dôchodok podľa nich nepostačuje kryť potreby dôchodcov. „Veríme, že tak ako my podporíme návrh strany Hlas-SD, podporí ten náš aj Hlas-SD v boji za vyšší minimálny dôchodok tak, ako to bolo v minulosti,“ uviedla SNS s tým, že ak by ich koaliční partneri obišli pri rokovaniach o tejto téme, poslanci strany predložia v Národnej rade (NR) SR vlastný návrh riešenia minimálneho dôchodku.

Ako bude vyzerať minimálna mzda?

Minister práce v piatok informoval, že jeho rezort predložil do pripomienkového konania balík viacerých legislatívnych návrhov. Jeho súčasťou je aj návrh novely zákona o minimálnej mzde. Tá by mala byť od roku 2026 stanovená na úrovni najmenej 60 % priemernej mzdy v slovenskom hospodárstve spred dvoch rokov. V súčasnosti je to 57 %.

„Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pod vedením Erika Tomáša postupuje pri novom stanovení minimálnej mzdy v súlade s programovým vyhlásením vlády, ktoré schválili všetci koaliční partneri, vrátane SNS. Bola to strana Hlas-SD, ktorá ešte v opozícii presadila rozmrazenie minimálnych dôchodkov a automat na ich zvyšovanie,“ uviedla v reakcii hovorkyňa Hlasu-SD Karolína Ducká s tým, že návrh SNS je nový a budú o ňom rokovať na koaličnej rade.

Najnovšie články