AKTUÁLNE: Na Slovensku je 40 nových prípadov nákazy koronavírusom

TASR , SITA , Lucia Mužlová

foto: TASR - Roman Hanc

Na Slovensku pribudlo 40 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, doteraz sa tak zaznamenalo 1089 pozitívnych vzoriek. 

K včerajšiemu dňu to bolo 1089 pozitívnych a 36760 negatívnych vzoriek. Za včerajší deň otestovali 3104  vzoriek. Pribudli aj ďalšie dve úmrtia. Informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

U zamestnanca Seniorcentra potvrdili ochorenie COVID-19

U jedného zamestnanca Seniorcentra Staré Mesto na Podjavorinskej ulici v Bratislave sa v piatok potvrdil pozitívny výsledok na ochorenie COVID-19. Vedenie Seniorcentra a mestskej časti okamžite pristúpili k sprísneniu preventívnych opatrení, v najbližších hodinách prebehne testovanie všetkých klientov a personálu. TASR o tom informoval hovorca Starého Mesta Matej Števove.

Počet úmrtí na koronavírus vo svete prekročil 150-tisíc

Celosvetový počet úmrtí počas pandémie nového koronavírusu prekročil 150 000. Informovala o tom v piatok večer agentúra AFP, ktorá údaje zozbierala od jednotlivých štátov a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Foto: TASR/AP

Celkovo 150 142 mŕtvych bolo zaznamenaných do piatka do 21.00 h SELČ, pričom dve tretiny z nich, teda 96 721, hlásili v Európe. USA majú zo všetkých krajín najvyšší počet úmrtí, až 34 575, ako vyplýva z údajov.

V 193 krajinách a teritóriách boli zaznamenané vyše 2 207 730 prípadov ochorenia COVID-19 spôsobovaného koronavírusom. Tieto počty však pravdepodobne odrážajú iba zlomok skutočného počtu nakazených, pretože mnoho krajín testuje len najvážnejšie prípady.

Foto: TASR/AP

Najmenej 483 000 prípadov sa pokladá za vyliečených. Po Spojených štátoch nahlásili najviac úmrtí Taliansko (22 745), po ňom Španielsko (19 478) a Francúzsko (18 681).

Počet pozitívne testovaných v Taliansku stále rastie

Úrady v talianskych oblastiach najťažšie postihnutých pandémiou koronavírusu plánujú zmierniť obmedzenia v živote ľudí, ale krajina stále zaznamenáva niekoľko tisíc nových ochorení COVID-19 denne, napísala v piatok večer tlačová agentúra AP.

Foto: TASR/AP

Podľa údajov talianskeho ministerstva zdravotníctva bolo v piatok hlásených takmer 3500 nových prípadov nákazy oproti predchádzajúcemu dňu, takže celkový počet známych prípadov infekcie v Taliansku stúpol na 172 434. Od štvrtka zaznamenali v krajine úmrtia 575 ľudí infikovaných koronavírusom.

Výrazné zlepšenie však oproti prvým týždňom nákazy nastalo v niektorých počtoch, predovšetkým v počte pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS).

Foto: TASR/AP

Taliansko má 22 745 mŕtvych, najvyšší počet v Európe. V krajine už šiesty týždeň platí celoštátna karanténa, teda prísne obmedzenia pohybu ľudí a sociálny odstup.

Výrazne najvyššie počty úmrtí a nakazených zo všetkých talianskych regiónov má Lombardsko, jedna z ekonomicky najproduktívnejších oblastí krajiny. Jeho guvernér nalieha, aby sa lombardské továrne vrátili k výrobe od 4. mája, keď sa skončí platnosť súčasného vládneho dekrétu nariaďujúceho celoštátnu karanténu.

Virológovia a epidemiológovia však upozorňujú, že akékoľvek zmierňovanie obmedzení musí byť postupné. Odborníci sa obávajú, že na juhu krajiny, kde je oveľa menej prípadov, je imunita obyvateľov voči ochoreniu COVID-19 pomerne nízka a epidémia môže prepuknúť nanovo.