Fotografie, ktoré vás chytia za srdce. Takto skutočne vyzerá matka po pôrode

Kristína Hagarová

Žijeme v dobe, kedy sa všetci snažia, aby boli veci dokonalé. Často práve prezentácia na sociálnych sieťach spôsobuje, že veci nevidíme také, aké naozaj sú. Mirror však predstavil fotografku, ktorá zobrazuje realitu vo svojej najčistejšej podobe. Ukazuje, že aj keď skutočnosť možno nie je vždy perfektná, taký proste život je.

Článok pokračuje pod videom ↓

Mladá fotografka z USA z Floridy, Alex Michele sa vo svojej tvorbe zameriava väčšinou na zobrazovanie momentu zrodenia dieťaťa, rodiny a žien. Na sociálnej sieti zverejnila fotografie chvíľ, kedy je žena naozaj veľmi zraniteľná, teda počas pôrodu a po ňom. Ľudí zaujala najmä dramatická fotografia čerstvej mamičky, ktorú zachytila vtedy, keď sa na ňu nikto nepozeral.

Surová fotografia po obrovskom vypätí síl

Alex odfotografovala svoju kamarátku len chvíľu po pôrode, kedy sa všetci sústredili na to, aby bolo v poriadku v prvom rade dieťa. „Dieťa sa práve narodilo a všetci sú okolo neho. Všetci sú z neho unesení, pretože je to zázrak. Ja som unesená z nej. Vidím ťa, mama. Vidím bolesť v tvojich očiach, v tvojej tvári, v tvojom tele,“ napísala Alex. „Často zabúdame na mamy, keď sú okolo deti. Pýtame sa, ako sa dieťa má, čo potrebuje, či si ho môžeme podržať, čo mu môžeme kúpiť… ale čo mamy?“ Alex vo svojom príspevku ďalej píše, aby sme nezabúdali na to, aké ťažké je dieťa vynosiť a priviesť ho na svet. Preto by sme sa mali zamerať aj na to, čo je dobré pre matku a čo by chcela ona.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Florida Photographer (@alexmichelephotography),

Čo potrebuje čerstvá matka?

„Čo mamy naozaj potrebujú? Donášky jedla, niekoho, kto postráži dieťa, aby sa mohli osprchovať, kvalitnú starostlivosť pre svoje ďalšie deti, pani na výpomoc, aby sa mohli na chvíľu zastaviť. Kávu a pohodlné pyžamo. Alebo fastfood. Možno pozerať nový film na Netflixe. Nezabúdajme na naše mamy. Je to ľahké, pretože sú neuveriteľne silné, ale potrebujú podporu a ruky navyše,“ napísala.

Podpora je naozaj dôležitá

Jej príspevok má viac ako 18-tisíc komentárov, kde ženy vyjadrujú mamičke na fotke podporu a obdiv a chvália fotografku za to, čo napísala. „Toto je úžasné a dohnalo ma to k slzám. Keď sa obe moje deti narodili a moji rodičia prišli, mama mi doniesla obrovskú tašku s mnohými osobnými vecami, ako napríklad pohodlné tričká alebo voňavka. Taktiež mi kupovala jedlo a zaplatila upratovačku,“ napísala jedna mamička.

Fotografie, ktoré si zaslúžia obdiv

Okrem fotografie mamičky po pôrode mnohých ľudí zaujala aj ďalšími fotografiami, kedy si mamička odsáva mlieko alebo samotnými fotografiami pôrodu, ktoré nie sú poburujúce a ani nechutné, jednoducho sú skutočné. „Nechajte ma vyjadriť sa jasne. Pôrod pekelne bolí. A nehovorím to, aby som niekoho strašila, pretože je to taktiež ten najkúzelnejší a najúžasnejší zážitok. A je naozaj jedno či rodíte prirodzene, v nemocnici, doma, cisárskym rezom, s epidurálkou, jednoducho sa na to psychicky pripravte. Pretože je to bolesť. A áno, aj eufória. Je to zážitok ako žiadny iný.“

Alexine fotografie rozprávajú príbeh. Na sociálnych sieťach sú doplnené krásnymi slovami, ktoré človeka naozaj chytia za srdce práve preto, lebo nie sú vykonštruované a zobrazujú realitu.