Dočkajú sa Slováci rodičovského bonusu? Peniaze by mali dostať už v januári 2023

Kristína Hagarová

Foto: maxpixel

Novela ministerstva práce má priniesť množstvo zmien. Niektoré z nich zahrňuje predlžovanie dôchodkového veku, predčasný dôchodok po 40-tich odpracovaných rokoch a rodičovský bonus.

Ako však uvádza portál TVNoviny, práve rodičovský bonus sa nestretol s veľkou podporou. Dôvodom sú obrovské náklady. Ako uvádza portál, minister práce hovoril o príspevku pracujúcich detí svojim rodičom k penzii ako o svojej osobnej priorite, avšak zvyšok koalície návrh odmieta už od začiatku, preto novela prešla len s podmienkami.

Obrovské náklady

Strana SaS najprv pohrozila, že zákon neposunie kvôli obrovským nákladom ďalej. Minister Krajniak však poznamenal, že peniaze by sa mohli nájsť v druhom dôchodkovom pilieri, kam smeruje miliarda ročne.

Podľa najnovšej dohody by sa mali základné parametre systému dostať do ústavného zákona cez návrh o rozpočtovej zodpovednosti, nikto však nevie, ako to nakoniec skončí. Ak sa poslanci v najbližšom mesiaci nedohodnú, navrhované zmeny v dôchodkoch sa pravdepodobne presunú až na september. Rodičovský bonus by mal začať fungovať od januára 2023.

0
Komentovať