8 prísnych pravidiel anglickej etikety, ktoré by sme mali ovládať, ak chceme mať štýl ako britské paničky. Bod č. 7 určite nedodržiavate!

Monizz

Zachovať si dôstojnosť v akejkoľvek situácii stojí neraz veľkú námahu a na svete je len hŕstka takých, ktorí sú na to skutočne pripravení. Ak chcete patriť k nim a správať sa ako praví anglickí džentlmeni alebo pravé anglické dámy, prečítajte si túto krátku príručku.

Zdravte sa správne

adme.ru

Správny pozdrav je vec, ktorú neovládame všetci tak, ako by sme mali. A je to škoda, pretože práve pri pozdrave vieme urobiť najlepší prvý dojem. Správne by ste sa mali zdraviť pomerne rýchlym, nie oneskoreným potrasením ruky. Ruku druhého človeka by ste nikdy nemali priťahovať k sebe kvôli rešpektovaniu osobného priestoru druhej osoby. Po ramene je možné potľapkať len skutočne blízkeho priateľa. Pri pozdrave s dámou sa muži môžu jemne predkloniť.

Spôsob komunikácie

adme.ru

Pri stretnutia s cudzími ľuďmi je dôležitá presnosť a dochvíľnosť. Napovedá to o našej spoľahlivosti a takte. Ak sa teda máte stretnúť v spoločnosti a navyše s cudzími ľuďmi, rozhodne prichádzajte na minútu presne. Ak je oneskorenie nevyhnuté, slušne sa ospravedlňte no tak, aby to počuli všetci. Pri prvotnej komunikácii sa zaujímajte o druhú osobu s mierou, nevtierajte sa do jej súkromia príliš zvedavými otázkami.

Správanie v spoločnosti

adme.ru

Pri zoznamovaní cudzích ľudí v spoločnosti by mal byť spravidla sprostredkovateľ, resp. hostiteľ. Môžete ho požiadať, aby vás s danou osobou predstavil. Pamätajte si, že pri príchode do spoločnosti nikdy nesmiete svojej manželke alebo partnerke niesť tašku, aj keby v nej mala kamene. Jej kabát odnášajte len do šatníka. Zapôsobíte tak na ostatných. Pretože tak sa to jednoducho patrí.

Oblečenie

adme.ru

Príjemné vystupovanie a slušné a čisté oblečenie sú základom úspechu. Nemusíte nosiť drahé a značkové veci. Dôležité je, aby bol váš odev vždy čistý a úhľadný. Pri pánoch sa dáva dôraz aj na topánky – musia byť v stopercentnom stave. Pri dámach je zas dôležité dbať najmä na samotný odev – veci by nemali byť o číslo väčšie ani menšie, než sadnú na konkrétnu postavu. Odporúča sa najmä tmavý spodok – teda sukňa a svetlejší vrch. Takéto odtiene farieb zdôraznia ženské krivky, postava vyzerá elegantne a zároveň nie lacno. Dámy by sa mali vyhýbať príliš veľkému, vzájomne neladiacemu alebo okázalému množstvu šperkov.

adme.ru

Pri spoločnej večeri

Večera je osobitá udalosť, kde by ste si mali sledovať najmä ruky. Tie sú z celého vášho tela najdôležitejšie. Nevykladajte ich na stôl ale si ich položte do lona. Kým nezačnete jesť, je neslušné, aby sa ruky opierali o stôl. Absolútnym tabu je vykladanie telefónov na stôl. Vyložením telefónu dokazujete okoliu akurát tak to, ako vás konverzácia nezaujíma.

adme.ru

V reštaurácii

Ak poviete „pozývam“, znamená to, že platíte. Ak poviete „poďme sa najesť“, platí si každý za seba.

Ako nalievať a ako piť

Rúž by nemal ostávať na skle, preto by ste si pred pitím mali na pery priložiť obrúsok. Vrchná vrstva rúžu sa zotrie a ostane len toľko, koľko je potrebné na to, aby boli pery zafarbené, no zároveň nefarbili všetko okolo. Pri nalievaní by mal byť rozhodne muž ten, kto dáme ponúkne vodu. Ak sú na obede samé ženy, alebo samí muži, každý si nalieva sám.

adme.ru

Ako správne piť čaj

Nie nadarmo má pitie čaju v mnohých krajinách a kultúrach obradný charakter. Podľa toho, ako pije tá ktorá osoba čaj, viete rozoznať nakoľko je slušná. Cukor v čaji by ste mali miešať potichu bez toho, aby ste trieskali lyžičkou o steny šálky. Lyžičku v šálke nikdy nenechávajte, treba ju vyložiť napravo od tanierika alebo aspoň na tanierik. V žiadnom prípade nesmiete piť s lyžičkou v šálke!

adme.ru
adme.ru

Pozri aj: Psychologický TEST: Vidíte na obrázku dve tváre? Vaša odpoveď odhalí, či trpíte psychickou poruchou

zdroj: babskeveci.sk (M), adme.ru

0
Komentovať