Búrky, vysoké teploty, sneženie aj mrazy. Do Európy mieri veľmi nebezpečné počasie

Kristína Hagarová

FOTO TASR - Oliver Ondráš

Počas nasledujúceho víkendu nás čaká skutočne zaujímavé počasie. Cez strednú Európu bude postupovať front, ktorý so sebou prinesie búrky, sneženie, lejak, vysoké teploty aj mrazy.

Ako uvádza portál Imeteo, znie to naozaj bláznivo, ale počasie bude mimoriadne kontrastné. Môže za to front, ktorý bude postupovať naprieč Európou a strednú rozdelí na dve polovice. Jeden sektor bude pod vplyvom studeného, arktického vzduchu, kde bude dôsledkom toho snežiť a teploty budú počas dňa pod bodom mrazu. Nočné teploty môžu klesnúť aj pod -20 °C.

Teplotné rozdiely

V druhom sektore zase bude nadpriemerne teplé počasie s teplotami aj nad +10 °C. Dôležité je to, kadiaľ bude presne front prechádzať. Aktuálne to vyzerá tak, že pôjde naprieč Nemeckom, cez severovýchodné Česko a severné Slovensko smerom na východ. Zdá sa teda, že naše územie bude počas víkendu v teplom sektore, ktorý prinesie dážď a vysoké teploty. Severnejšie však bude pravdepodobne poriadna zima.

Foto: TASR Michal Svítok

Ako bude u nás?

Poliaci a Nemci sa pripravujú na poriadnu dávku snehu a varujú pred nepriaznivým počasím. Veľmi zaujímavé však je práve teplotné rozhranie, ktoré bude pôsobiť kontrastne, čo znamená búrky, ktoré by sa mali vyskytnúť aj na našom území. Je však pravdepodobnosť, že sa studený vzduch natlačí aj na Slovensko, minimálne severnú časť, kde môže poriadne nasnežiť. Najvyššia pravdepodobnosť je z nedele na pondelok.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk
0
Komentovať