Bývalá primabalerína trpela Alzheimerovou chorobou. Keď jej pustili hudbu, ľudia neverili vlastným očiam

Hyriaková Kristína

Reprofoto: Youtube (Música para Despertar)

Fakt, že hudba lieči, je asi mnohým ľuďom známy a nie je potrebné ho nejako viac rozoberať. Niekedy je však priam neuveriteľné, čo všetko naozaj dokáže.

Portál Unilad informoval o tom, ako hudba z baletu Labutie jazero, prebrala ženu s Alzheimerovou chorobou, aby sa opäť pokúsila tancovať. Marta C. Gonzalez bola v 60. rokoch primabalerína v New York Ballet, jednej z popredných tanečných spoločností na svete, no neskôr začala trpieť Alzheimerovou chorobou. Kým v roku 2019 neumrela, žila v opatrovateľskom dome vo Valencii.

Video sa stalo virálne

Video jej tanca sa stalo virálnym po tom, čo ho zdieľala španielska charitatívna organizácia Asociacion Musica para Despertar, ktorá pomocou hudby povzbudzuje spomienky a zlepšuje náladu ľudí, ktorí trpia Alzheimerovou chorobou. Zábery boli urobené minulý rok, keď Marta dostala špeciálne slúchadlá, aby mohla hudbu počuť. Takmer hneď, ako začala hrať hudba, bolo na jej tvári vidieť, že si spomenula.

Hudba naozaj lieči

Bývalá tanečnica sedela na invalidnom stolíku, ale to jej nezabránilo využiť ruky na choreografiu, ktorú si pamätala z čias, keď ešte tancovala. Po skončení piesne sa taktiež dočkala potlesku. Ošetrovateľovi povedala, že hudba ju dojala. Sila hudby je jednoducho neuveriteľná. Výkon Marty bol zverejnený na sociálnych sieťach a počas niekoľkých hodín bol 34-tisíckrát zdieľaný. Medzi ľuďmi, ktorí to ocenili, boli napríklad aj Antonio Banderas či divadelná režisérka Arlene Philips.

Podľa Alzheimers.org môže hudobná terapia pomôcť ľuďom, ktorí majú toto ochorenie, aby to zvládli a zmiernili nepokoj, izoláciu, depresiu, ale aj úzkosť, tiež však pomôcť tým, pre ktorých môže byť ťažké komunikovať.

Najnovšie články