Chýbala jej polovica ruky, no mala veľký sen. Splnili jej ho spolužiaci a učiteľka

Zuzana Fulopova

Foto: unsplash

Život píše niekedy neuveriteľné príbehy a to, čo sa môže zdať ako nesplniteľné, sa vďaka odhodlaniu ako aj za pomoci druhých ľudí, môže stať realitou. Taký je aj príbeh mladej študentky Kayly Arquety, ktorá sa zúčastnila konkurzu do orchestra na Austin Middle School v Texase. Na tom by nebolo nič nezvyčajné, keby mladá školáčka nemala hendikep.  Kayla sa totižto narodila bez predlaktia ľavej ruky.

Všetko sa dá, keď sa spoja ľudia s veľkým srdcom. O tom svedčí aj príbeh študentky Kayly, o ktorom informoval portál People. Napriek nepriazni osudu si chcela splniť sen. ,,Kayla prišla na našu skúšku a povedala mi, že chce byť v orchestri. Vyjadrila sa, že chce hrať na violončelo, čo som nevedela, ako sa podarí, ale vedela som,  že nemôžem povedať nie,“ povedala riaditeľka orchestra Carla Addison. ,,Keď vidíte odhodlané dieťa, musíte to urobiť,“ dodala riaditeľka.

Spravila si prieskum

A tak si Carla spravila prieskum a narazila na príbeh mladého chlapca, ktorý sa naučil hrať na violončelo napriek tomu, že mal rovnaký hendikep ako Kayla. Dokázal to s pomocou protetickej ruky, ktorú navrhla doktorka  Jeniffer Mankoff z Inštitútu interakcie človek-počítač z Pennsylvánskej univerzity. Po telefonickom rozhovore s doktorkou Carla zistila, že návrh protetiky je dostupný pre verejnosť zadarmo na internete. Avšak každú jednu protetickú ruku treba prispôsobiť každému používateľovi  individuálne. Teda aj pre odhodlanú hudobníčku.

Orchester je ich súčasťou

Carla sa však nevzdala v pátraní a po čase jej kolegyňa Theresa Spencer vnukla myšlienku osloviť učiteľa inžinierstva na Nimitz High School, Dwighta Davisona. Davison pracoval s 3D tlačou, čo by umožnilo vytvoriť špeciálnu projekciu protetickej ruky pre Kaylu. Do tohto projektu sa spolu s Davisonom dokonca zapojilo šesť študentov. ,,Orchester je už súčasťou môjho života, je ako moja rodina, ktorú milujem,“ povedala jedna zo študentiek tohto projektu Arianna Tovar. ,,Viem, že by toho mohla urobiť veľa a ak má vášeň, myslím si, že by mala ísť za ňou,“ odpovedala Arianna na otázku, prečo pomáha Kayle.

Projekt sa vydaril

Nakoniec sa projekt podaril a Kayla si vďaka Carle, Davisonovi, Arianne a ostatným študentom môže plniť sen. Stala sa súčasťou orchestra, kde hrá na violončelo a každým dňom sa zdokonaľuje. ,,Naučila som sa, že ľudia sú ochotní pomôcť a že je v poriadku byť iný,“ vyjadrila sa Kayla. ,,bola by som rada, keby ostatní študenti vedeli, že život je náročný, ale všetci vás budú milovať za to, kým ste,“ dodala šťastná violončelistka.

0
Komentovať