Coop Jednota prichádza s novým dizajnom. Predajne budú vyzerať ako drevenice v modernom šate

Hyriaková Kristína

Ilustračná foto: Bullopus [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Jednou z najobľúbenejších činností mnohých Slovákov je práve nakupovanie. V poslednej dobe sa však množstvo ľudí a aj množstvo obchodov snaží pristupovať k nakupovaniu ekologicky. Ďalší sa snažia urobiť redizajn, aby prilákali viac zákazníkov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál Startitup, svoje o tom vie aj Coop Jednota, ktorá sa pustila do spolupráce s architektonickým štúdiom FVA architekti. Spoločnosť o tom napísala aj na svojom Facebooku. „Jeden z našich ostatných projektov… Veľmi príjemné zadanie – navrhnúť novú predajňu pre spoločnosť Coop Jednota s dôrazom na udržateľnú architektúru.“

Udržateľný koncept

„Navrhovaná predajňa si svojou polohou v rámci centra Prievidze, v priamej nadväznosti na autobusovú a železničnú stanicu vyžiadala individuálny prístup, ktorý by primeraným spôsobom a optimálnou mierkou interpretoval architektonické požiadavky príznačné pre centrum mesta. Nezanedbateľným faktorom pri koncipovaní návrhu boli nielen sociálno- spoločenské požiadavky, vyžadujúce chápať areál ako komplexný mestotvorný verejný priestor, ale taktiež environmentálny aspekt. Udržateľný koncept objektu podporuje zelená strecha ako 5. fasáda objektu.“

Aby sa ľudia nestretávali len kvôli nákupom

“Koncept navrhovaného objektu predajne sa opiera o myšlienku akejsi drevenice, odetej do súčasného šatu, ktorej primárnym stavebným prvkom je tradičný materiál – drevo,“ vyjadril sa na stránke architekt Lukáš Zajac. Na stránke taktiež uvádzajú, že areál tradičnej Coop Jednoty má okrem obchodnej funkcie splniť aj sociálnu-spoločenskú, ktorá bude pôsobiť ako príjemné námestie, kde sa budú ľudia stretávať nielen kvôli nákupom.

Zaujímavý koncept

„Exteriérový verejný priestor sa skladá z dvoch menších priestorov prepojených pasážou, skrz objekt predajne. Námestie od železničnej stanice oživí funkčný parter s dvoma doplnkovými kioskami.“ Pavilón Coop Jednoty má tak získať potenciál malého trhoviska. Dôraz sa pritom snažia klásť nielen na dizajn, ale aj na udržateľnosť architektúry. Ich návrhy na redizajn vyzerajú skutočne pôsobivo, no zároveň pôsobia dojmom prírody a jednoduchosti, čo mnohí ľudia určite ocenia. Čo na to hovoríte vy? Páči sa vám?

Najnovšie články