Dávať paradajky do chladničky alebo ich nechať von? Nová štúdia konečne priniesla jasnú odpoveď

Hyriaková Kristína

Foto: pixabay

Už ste sa niekedy pohádali s iným človekom o tom, či by mali ísť dané potraviny do chladničky alebo nie? Čo sa týka ovocia alebo zeleniny, existuje niekoľko druhov, ktoré môžu a ktoré by nemali ísť do chladničky. Aspoň podľa výskumov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Mnohí ľudia sú veľmi skeptickí, čo sa týka paradajok. Ako uvádza portál Science Alert, toto ovocie (na čom sa tiež mnohí ľudia nevedia zhodnúť) do chladničky jednoznačne nepatrí. Dôkazom je hlavne to, že v chladničke alebo v miske, stále bude chutiť úplne rovnako. Vedci dali dokopy niekoľko skúsených ochutnávateľov paradajok, aby experti posúdili niekoľko druhov, z ktorých každý bol uskladnený štyri dni v chladničke pri teplote 7 stupňov a štyri dni v izbovej teplote.

Foto: unsplash

Skúmali rôzne atribúty

Vedci si nastavili hneď osem atribútov, podľa ktorých paradajky hodnotili, medzi inými farbu, sladkosť, kyslosť, pachuť a šťavnatosť. Aj keď by ste určite očakávali nejaké rozdiely, napriek procesom nezistili odborníci vôbec žiadne medzi tými, ktoré boli uskladnené v izbovej teplote a tými, ktoré boli v chladničke. Okrem ochutnávania prešli experti s paradajkami aj rôzne laboratórne testy, napríklad na hladinu cukru.

Foto: unsplash

Chladnička na to nemá vplyv

„Čím je doba skladovania kratšia, tým lepšia je jej aróma a ďalšie vlastnosti,“ hovorí vedecká pracovníčka Elke Pawelzik z univerzity v Göttingene v Nemecku. „Dokázali sme však, že vzhľadom na celý reťazec a krátkodobé skladovanie nemá ich umiestnenie v chladničke žiadny vplyv na chuť.“ Na rozdiel od predchádzajúdich štúdií, v ktorých sa zistilo, že chladenie má negatívny vplyv na chuť paradajok, v Pawelzikovej výskume sledovali paradajky, ktoré už boli zrelé.

Ako ich čo najlepšie uskladniť?

Jeden deň boli u distribútora, dva dni v maloobchode, a potom ich zobrali do laboratória. To by mohol byť dôvod, prečo nová štúdia zistila také odlišné výsledky od predchádzajúcich. Dôvodom môže byť aj to, že paradajky nezostávali v chladničke príliš dlho. Ďalšie vysvetlenie však hovorí o tom, že to celé môže mať niečo spoločné s odrodou paradajok. Autori to taktiež spomenuli vo svojej štúdii, teda že všetko závisí aj od šľachtenia paradajok.

Foto: unsplash

Ďalším krokom môžu byť aj gény. Ľudia hovoria, že si všimli, že paradajky v priebehu rokov strácajú na chuti aj na šťavnatosti. Je to pravda a dôvodom môže byť aj ich veľmi skorý zber. Chladenie s tým však nemusí mať vôbec nič spoločné. Teraz je však potrebné urobiť ďalší výskum, aby zistili, ako najlepšie uchovávať paradajky a či na uskladňovaní vôbec záleží. Možným faktorom môže byť aj preprava.

Najnovšie články