Zrušenie diaľničných známok sa nekoná. Andrej Danko svoj návrh stiahol

SITA

Foto: archív TASR

Vláda na mimoriadnom zasadnutí v stredu rozhodla o stiahnutí z parlamentu svojho návrhu na zrušenie diaľničných známok. Dôvodom je, že poslanci ani opakovane neboli uznášaniaschopní pri hlasovaní o zrýchlenom konaní o zrušenie diaľničných známok.

Článok pokračuje pod videom ↓

Poslanci v utorok neschválili ani na ďalší pokus návrh vlády na skrátené konanie o zrušení diaľničných známok. Pri hlasovaní o tomto bode v utorok neboli totiž opäť uznášaniaschopní, prezentovalo sa iba 74 poslancov namiesto potrebných 76. Predseda Národnej rady SR Andrej Danko vzápätí oznámil, že chce rokovať s premiérom Petrom Pellegrinim o možnosti stiahnutia tohto návrhu z rokovania mimoriadnej schôdze. „Nie je vôľa tento zákon prerokovať, nie je národná rada uznášaniaschopná. Nemôžem pristúpiť ani k rokovaniu o prídavku na dieťa,“ povedal Danko. Následne prerušil mimoriadnu schôdzu parlamentu do stredy do 11:00, keď majú poslanci hlasovať.

Parlament prerokoval návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o zrušení diaľničných známok v piatok 21. februára. Na dobudovanie 1 100 kilometrov diaľničnej siete je podľa Danka potrebná pôžička v objeme osem miliárd eur. Predpokladaný negatívny vplyv z dôvodu zrušenia povinnosti úhrady diaľničných známok je 70 miliónov eur ročne. Predseda národniarov si za návrh na zrušenie diaľničných známok vyslúžil ostrú kritiku od viacerých expertov, ktorí to označili za nezmysel a zúfalú snahu získať si hlasy voličov krátko pred parlamentnými voľbami.