12 zaujímavých faktov o tých najkultovejších vianočných rozprávkach, bez ktorých si tieto sviatky už ani nevieme predstaviť

Michal Blaško

Či sa vám to páči, alebo nie, rozprávky patria k Vianociam. Televízie sú si tohto vedomé a preto nám každý rok prinášajú obľúbené tradičné rozprávky, ktoré nám skrášlia chvíle s rodinou a priateľmi. Každý ich už síce poznáme naspamäť, no popravde si bez nich Vianoce ani nevieme predstaviť . Z tohto dôvodu vám prinášame tento článok, v ktorom sa dúfajúc dozviete nové zaujímavosti, ktoré ste o týchto tradičných rozprávkach nevedeli.

Tri oriešky pre Popolušku

pinterest.com
pinterest.com

Popolušku majú radi aj v Nórsku. Keď sa jedny Vianoce televízia rozhodla rozprávku nevysielať, pod okná televízie prišli demonštrovať nespokojní diváci.

Rozprávka sa nakrúcala na saskom hrade Moritzburg neďaleko Drážďan. Od roku 2011 sa tu každoročne v zime robí výstava o filme.

Sneh bol pre film dôležitým aspektom a podľa režiséra by mal bez neho film asi len polovičný efekt. Počas nakrúcania mali so snehom problémy a museli dovážať umelý.

Perinbaba

slavorum.org
slavorum.org

Režiséra Jakubiska viackrát oslovilo veľké broadwayské štúdio. Chcelo, aby im dal práva na Perinbabu a napísal scenár, na základe ktorého by urobili muzikál pre deti. Poslali aj videá, aby videl ich produkciu. Lenže ak nejde o film, Jakubisko sa označil za lenivca.

Spálňu Alžbetkiných rodičov ako aj zvyšok príbytku, si môžete pozrieť na vlastné oči. Scény sa natáčali v skanzene Rožnov pod Radhoštěm, ktorý je prístupný verejnosti.

Pri lete na balóne herci viseli iba na tenkých nitkách z Ameriky, ktoré sa občas pretrhli. Ako poistka bežal pod balónom rekvizitár s nafukovacím matracom od hasičov. Sám bezpečnosť otestoval a zlomil si ruku.

Pyšná princezná

ravepad.com
ravepad.com

Je to najúspešnejší film v histórii československej kinematografie z hľadiska počtu divákov. Do kín sa na tento film prišlo pozrieť celkovo až 8,222,695 divákov.

Vladimír Ráž v jednom z rozhovorov prezradil, že bolo v pláne natočiť farebné pokračovanie, ktoré malo niesť názov Pyšná princezná kráľovnou. Scenár, ktorý napísal Bořivoj Zeman, bol dokonca schválený, avšak Alene Vránovej a Vladimírovi Rážovi sa scenár nepáčil, čo neskôr viedlo k narušeniu priateľských vzťahov medzi nimi a Bořivojom Zemanom. Vadilo im údajne mnoho moderných a realistických prvkov a absencia pôvodnej rozprávkovej poetiky.

Mreža, cez ktorú princezná Krasomila (Alena Vránová) hádže loptu kráľovi Miroslavovi (Vladimír Ráž), nebola v skutočnosti súčasťou žiadnej brány. Držali ju asistenti z filmového štábu, ktorí ju následne naložili a odviezli.

Po úpravách v scenári zmizlo niekoľko postáv. Pôvodne mal pestúnku kráľ Miroslav (Vladimír Ráž), zatiaľ čo o Krasomilu (Alena Vránová) sa starala komorná Blažena, ktorá sa zamilovala do pobočníka Vitka (Gustav Heverle).Taktiež hlavný dvoran polnočného kráľovstva, pán Zajíc, ktorého si mal zahrať Saša Rašilov. Autori tiež nadelili Krasomile o jedného nápadníka viac. Mal ním byť mocný kráľ Bojeslav.

Mrázik

photobucket.com
photobucket.com

Režisér Rou získal za Mrázika cenu Zlatého leva v Benátkach, v USA sa rozprávka dostala do rebríčka sto najhorších filmov všetkých čias.

Kvôli úsporným opatreniam boli jablká nahradené cibuľou. Tú jedla aj Marfa v slávnej scéne, v ktorej čaká pod smrekom na Mrázika. Z tohto dôvodu boli niektoré jedlá, ako napríklad pečené prasa natreté petrolejom, aby ich herci počas natáčania nezjedli.

zdroj: csfd.cz

Najnovšie články