Harry a Meghan opäť strávia Vianoce mimo kráľovskej rodiny. Na vine nie je len pandémia

Kristína Hagarová

Foto: TASR/AP archív

Vianoce budú pravdepodobne tento rok odlišné v mnohých rodinách. Výnimkou nie je ani kráľovská rodina. Podľa najnovších správ sa Vianoc v paláci opäť nezúčastnia princ Harry s manželkou Meghan.

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa najnovších správ bude možno kráľovná nútená zrušiť tradičné slávnostné posedenie na panstve Sandringham v Norfolku, kde sa rodina schádza každý jeden rok na Vianoce. Ako uvádza portál Vanity Fair, zamestnanci kráľovskej domácnosti sa údajne búria plánom pracovať „v bubline“ počas vianočných sviatkov, pretože to ovplyvní aj ich čas s rodinou. Jedno je však isté, nech bude kráľovná tráviť Vianoce akokoľvek, nepridá sa k nej jej vnuk Harry s manželkou Meghan a malým Archiem.

Foto: TASR/AP archív

Vianoce mimo Británie

Podľa zdrojov Meghan a Harry svojim priateľom povedali, že nie sú pripravení na návrat do Veľkej Británie a slávnostné rodinné stretnutie. Podľa zdroja blízkeho pricovi Harrymu neplánujú ani krátku návštevu vo Veľkej Británii počas decembra, čo znamená, že už druhý rok nestrávia Vianoce so svojimi kráľovskými príbuznými. Minulý rok strávili Vianoce v Kanade, kde začali plánovať svoj odchod z kráľovskej rodiny. Je to už takmer rok, čo kráľovná videla svojho pravnuka Archieho, hoci sa vraj pravidelne kontaktujú prostredníctvom videohovorov.

Foto: TASR/AP archív

Nový domov, nový život

„V tejto fáze si skutočne užívajú svoj nový život v Kalifornii a nový domov. V súčasnosti neplánujú návrat do Veľkej Británie na Vianoce,“ povedal zdroj. Hoci pandémia značne obmedzuje cestovanie, priatelia Harryho a Meghan sa domnievajú, že skutočným dôvodom, prečo nepôjdu na Vianoce do Británie je to, že vedia, že spoločné stretnutie bude napäté. „Povedzme, že hoci medzi Harrym a jeho bratom je to fajn, nie je to také, aké to bývalo a nemyslím si, že je niekto z nich pripravený na rodinné Vianoce,“ dodáva zdroj.
Foto: TASR/AP archív

Odcudzenie Williama a Harryho?

Zatiaľ, čo sa bratia snažili spolu viac hovoriť, stále sú si do veľkej miery vzdialení. Spor sa má podľa klebiet datovať do roku 2017, kedy William naliehal na Harryho, aby si zásnuby s Meghan rozmyslel a doprial tomu čas. Podľa autorov knihy Finding Freedom bol budúci kráľ voči Meghan od začiatku opatrný a niekto dokonca tvrdí, že aj snobský. Odvtedy medzi bratmi, ktorí si boli veľmi blízki, pretrváva napätie. Vlani sa v istej chvíli odcudzili natoľko, že spolu nehovorili.
Foto: TASR/AP archív

Williama malo taktiež rozčúliť bratovo rozhodnutie opustiť kráľovskú rodinu. Podľa uznávaného kráľovského historika Roberta Laceyho sa zvláštna rivalita medzi bratmi datuje od čias, kedy boli malými deťmi a súperili o matkinu pozornosť. Vtedy sa Harry často rozčuľoval kvôli tomu, že sa s Williamom ako dedičom zaobchádza inak. „K druhorodeným sa vždy správajú inak, dalo by sa povedať, že až zle a kruto. Stalo sa to s princeznou Margaret, stalo sa to s princom Andrewom. Je to klasický prípad dedič a náhradník.“

Foto: TASR/AP archív

Ďalej Robert tvrdí, že posledným rozporom bola práve Meghan, ktorá nezapadala do obrazu o kráľovskej rodine. Chceli, aby bola v úzadí, no ako prvá zmiešaná členka kráľovskej rodiny a navyše aj rozvedená, by nikdy nebola v tieni.