Jeden bol vegán, druhý jedol mäso. Identické dvojčatá sa rozhodli pre experiment, výsledky sú ohromujúce

Kristína Hagarová

Foto: Instagram (theturnertwiins)

Niektoré dvojčatá už odmalička robia všetko spoločne, niektoré si však nie sú až také blízke, aby spolu trávili príliš veľa času či sa dokonca rovnako obliekali.

Článok pokračuje pod videom ↓

To však nie je prípad dvojičiek Turnerovcov, o ktorých informuje Insider. Hugo a Ross Turnerovci spolu absolvovali už naozaj veľmi veľa expedícií a výskumov. Vydali sa na najmenej prístupné miesta na každom kontinente, a to všetko v menej výskumu a charity.

Teraz sa však rozhodli prejsť na ešte väčšie územie. Porovnávali účinky vegánskej stravy a bežnej stravy na sebe samých, teda na dvoch identických ľuďoch. Pozn. redakcie: Hugo vľavo a Ross vpravo

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený The Turner Twins (@theturnertwiins),

Sledovali svoje pocity

Rozhodli sa preštudovať dva štýly stravovania počas 12-týždňového režimu a kondičných tréningov od januára do marca tohto roku. Inšpirovala ich rastúca popularita vegánskej stravy pri športovcoch.

„Chceli sme z toho vylúčiť zaujatosť a pozrieť sa na to aj z genetickej úrovne. Sme dvojčatá, takže sa môžeme porovnávať priam v extrémnych prostrediach,“ povedal Ross. Dvojica počas experimentu sledovala, ako sa cíti a taktiež ich sledovali vedci z King’s College, ktorí pozorovali základné zdravotné ukazovatele, ako je hmotnosť, cholesterol a svalová hmota.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený The Turner Twins (@theturnertwiins),

Jedli rovnaký počet kalórií

Obe dvojčatá absolvovali vytrvalostný tréning v telocvični päť až šesťkrát týždenne pomocou programu, ktorý navrhol osobný tréner. Taktiež jedli takmer rovnaký počet kalórií v jedlách, ktoré pripravovala služba Mindful Chef.

Nakoniec si všimli niekoľko veľkých rozdielov, pokiaľ ide o nárast svalov, zníženie tuku a zdravie tráviaceho ústrojenstva. Hugo sa stravoval vegánsky a mal viac energie a stratil tuk. Pred experimentom vážil približne 84 kilogramov a 13 % telesného tuku. Po mesiaci stratil 4 kilogramy a jeho hladina cholesterolu tiež klesla.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený The Turner Twins (@theturnertwiins),

Zmena nastala v energii

Výrazná zmena však nastala v energii, ktorú mal. Hugo povedal, že sa cítil oveľa viac ostražitý a taktiež mal viac energie na tréningoch. Nemal taktiež ani energetické poklesy. Jediné, čo podľa jeho slov stratil, bolo libido a nevie si to vysvetliť.

Keďže testosterón mu nemerali, nevedia spätne zistiť či to je naozaj tak. Ross bol vždy o niečo väčší z bratov, a to sa experimentom trochu zhoršilo. Na začiatku mal 13 % telesného tuku a neskôr sa to zvýšilo na 15 %. Jeho konečná váha bola nakoniec približne 86 kilogramov.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený The Turner Twins (@theturnertwiins),

Hladina cholesterolu bola rovnaká

Hladina cholesterolu zostala počas 12 týždňoch rovnaká. Jeho strava bola pestrejšia ako obvykle a všetko muselo byť vyvážené. Jedol kuracie mäso, ryby, mliečne výrobky a podobne. Predtým by typická strava zahrňovala toast alebo ovsenú kašu, sendviče, kuracie mäso, zelenina, cestoviny na večeru.

Pre Huga bola zmena výrazná hlavne v jeho trávení, čo vedci zistili na základe stolice, ktorú analyzovali pred a po experimente. Potenciálne to zlepšilo odolnosť Huga voči niektorým formám chronických ochorení a znížilo sa riziko cukrovky a obezity.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený The Turner Twins (@theturnertwiins),

Vhodné na trávenie

Dobrým spôsobom sa zmenil aj Rossov tráviaci systém, avšak zostal oveľa viac konzistenčný. Bratia však povedali, že experiment bol dosť krátky a 12 týždňov nie je až tak veľa. Majú plán, kde tento experiment vyskúšajú pol roka alebo aj rok.

Tvrdia však, že sa toho veľmi veľa naučili a plánujú do svojej bežnej stravy zaradiť viac vegánskych jedál. Ich záver však je, že vegánska strava má svoje výhody, no taktiež má svoje výhody jesť mäso. Preto vyskúšajú správnu kombináciu oboch.